Według analiz przeprowadzonych przez GData, liczba programów szpiegujących w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła o 50%. Głównym celem internetowych ataków jest wykradanie danych prywatnych: numerów kart kredytowych, danych logowania do banków, które są następnie używane w celach przestępczych. Szczególnie narażeni są użytkownicy systemów Windows, ponieważ aż 99.4% wszystkich szkodliwych programów przeznaczonych jest właśnie na ten system.
Wzrost programów szpiegujących aż o 50% w ciągu półrocza jest szczególnie niebezpieczne, gdyż naraża to zwykłych użytkowników na utratę cennych danych oraz naraża ich na poniesienie dużych kosztów. Najczęściej takie dane są przekazywane do sieci w sposób utajniony tak, aby użytkownik o niczym nie wiedział. Przestępcy głównie kierują się sporym zyskiem. Czarny rynek za ważne dane prywatne płaci spore pieniądze. Ceny oczywiście różnią się od jakości informacji.
Przestępcy często także dokonują zakupów na skradzione dane lub też próbują sprzedawać różne towary, czerpiąc z tego zyski.
Zgodnie z analizami bezpieczeństwa laboratorium G Data Software aż 99.4% ataków prowadzonych jest na użytkowników systemów Windows. W sieci Web tych ataków jest tylko 0.4%. Dopiero ostatnie 0.2% przeznaczona jest na użytkowników innych systemów operacyjnych.
Źródło: cybersecurity |