Logowanie
 AirLive FE-200CU test kamery do monitoringu wewnętrznego

W dzisiejszej recenzji przedstawię zaawansowaną kamerę do monitoringu wewnętrznego od firmy AirLive FE-200CU.

Wyposażona w jasny obiektyw typu "rybie oko" znakomicie nadaje się do śledzenia tego co dzieje się w pomieszczeniach, w czym pomaga dodatkowo wbudowany mikrofon czy zaawansowana podczerwień.

Najważniejsze jednak to to, że mamy tutaj do czynienia z kamerą IP.

1. Specyfikacja


Kamera AirLive FE-200CU korzysta z dwumegapikselowego sensora typu Fish Eye. Pozwala on na dwojakie obserwowanie obszaru monitoringu. W przypadku montażu poziomego uzyskujemy 180 stopniowy wgląd w obserwowany teren. W drugim przypadku kamerę montuje się w dół co daje 360 stopni obserwacji.



Dwumegapikselowy sensor daje obraz rzędy 1600x1200 pikseli z możliwością kompresji H.264 & MJPEG. Nagrywanie to możemy wspomagać poprzez dźwięk z wbudowanego mikrofonu. Dodatkowo producent wbudował w kamerę głośnik dzięki czemu można wydawać polecenia w obszarze monitorowania.

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość korzystania z czytnika kart microSD co pozwala na używanie kamery bez podłączenia do Internetu. Wtedy materiał jest zapisywany właśnie na owej karcie. Drugą z ważnych technologii wbudowanych w model FE-200CU jest PoE czyli możliwość zasilania kamery prosto z portu Ethernet.

Wracając jeszcze do samej matrycy. FE-200CU korzysta z sensora 1/3.2 cala typu Progressive CMOS pozwalającego na zapis wideo HD w rozdzielczości 1280x720 pikseli z prędkością 30 fps.

Do kamery dołączono specjalistyczne oprogramowanie zapewniające oprócz zarządzania kamerą także automatyczne wykrywanie ruchu oraz programowanie zdarzeń, wysyłanie zdjęć poprzez SMTP i FTP czy podgląd z urządzeń mobilnych 3GPP.

2. Zawartość opakowania


W pudełku znajdziemy:
- kamerę AirLive FE-200CU
- uchwyt
- śruby montażowe
- kabel Ethernet
- instrukcje
- płytę CD z oprogramowaniem
- naklejkę ostrzegawczą o zainstalowanym monitoringu

3. Pierwsze wrażenie i wykonanie


Na pierwszy rzut oka kamera AirLive FE-200CU sprawia wrażenie bardzo solidnie wykonanej. Pod plastikową (matową) obudową zastosowano dodatkową obudowę z blachy. I to czuć, kamerka choć nie jest wielka, jest dość ciężka.

Wszystko stoi na równie solidnej podstawie z uchwytami montażowymi wykonanej z dwu i półmilimetrowej blachy. Samą kamerę można postawić w dowolnym miejscu lub powiesić w dwóch pozycjach. Można ją wieszać poziomo lub pionowo na suficie. Dzięki mocowaniu do stopki za pomocą uchwytu z kulką, kamerę można dodatkowo swobodnie odchylać.

Na przodzie obudowy kamery od razu rzuca się w oczy duży dwucentymetrowy obiektyw typu Fish Eye lekko wysunięty do przodu tak, aby zapewniać 180 stopni obserwacji. Obok niego znajdują się kratki chowające mikrofon i głośnik, zaś po bokach czujnik światła i diody sygnalizacyjne.

Po bokach kamery mamy tylko dwie rzeczy. Na jednej stronie mamy złącze GPIO zaś po drugiej slot kart microSD. Na spodzie natomiast znajdziemy złącze zasilania 12V oraz port Ethernet z funkcją PoE. Na tyle mamy tylko kratkę wentylacyjną pod którą widać metalową konstrukcję obudowy wewnętrznej kamery.

Na górze znajdziemy jedynie naklejkę informacyjną z informacjami dostępowymi do panelu konfiguracji. A na tego wchodzimy wpisując w polu adresowym przeglądarki adres 192.168.1.100 i podając dane logowania: login admin, hasło airlive.

4. Możliwości konfiguracyjne


Na pierwszy rzut oka, ekran konfiguracyjny AirLive FE-200CU jest dość skromny.



Wszystko jednak jest tutaj skrzętnie poukrywane, a to co widzimy to tylko podgląd z kamery z możliwością zmiany trybu wyświetlania, wyboru protokołu, numeru kamery i języka. Możemy też włączyć tryb pełnoekranowy, strzelić fotkę lub wyłączyć dźwięk.



Wszystko jednak kryje się dopiero w opcjach ustawień kamery. Pokrótce postaram się przedstawić najważniejsze z nich. Jak widać, Airlive daje nam dostęp do wszystkiego co nam będzie potrzebne. Na początek co nas wita, to możliwość zmiany nazwy kamery oraz wyświetlania czasu na materiale wideo. Jest to przydatne, gdy chcemy opisać np lokalizację kamery.



Opcje zaawansowane pozwalają już zmieniać ustawienia wideo kamery, od rozdzielczości i kodowania, po częstotliwość odświeżania i szybkość transmisji.



Opcja "Kamera" kryje w sobie możliwości zarządzania samym obrazem i dźwiękiem z podglądu. Można zmieniać kontrast, jasność czy kodowanie systemu audio, a także zmieniać źródło i wyjście audio. Przełączając się na tryb zaawansowany zobaczymy dodatkowo możliwość zmiany balansu bieli, ekspozycji, czasu naświetlania, zarządzanie filtrem podczerwieni, wyłączenie diod LED na obudowie, a także wskażemy jakie jest mocowanie kamery.





Jedną z ważniejszych funkcji kamery jest detekcja i reakcja na określone zdarzenia. Kamera ta jest w stanie je wykrywać oraz przechowywać lokalnie lub wysyłać zdjęcia na wskazany adres. Może to być serwer FTP czy HTTP. Zdarzenia te to oczywiście głównie detekcja ruchu związane z przejściem kogoś lub czegoś przed okiem kamery.







Standardowo oczywiście pojawia się możliwość zmiany adresacji IP, a także konfiguracja HTTP, RTSP, UPnP, NAT, czy NTP. No i najważniejsze, to możliwość ustawienia swojej skrzynki mailowej.





Na koniec jeszcze musi się pojawić możliwość podsumowanie ustawień i połączeń. Tutaj w zasadzie najciekawszą opcją jest możliwość definiowania dostępu do kamery na zasadzie kont użytkowników. I tak możemy zdefiniować konto zwykłego obserwatora czy też administratora.

5. Test obrazu


Kamera spełnia swoją funkcję w dzień. Teren dobrze jest widoczny w pełnych 180 lub 360 stopniach (do wyboru). Nie ma jednak co ukrywać, jest to tylko kamera pomocnicza. Jeśli chcemy obserwować szczegóły to trzeba inwestować w coś większego, o większej czułości i droższego.



W dzień obraz jest względnie dobry o ile nie jest on nagrywany w słabszych warunkach oświetlenia. W przypadku cienia, lekkich zaciemnień dochodzi do smużenia. Swoje też robi rozdzielczość 720p. Dobrze tutaj działa balans bieli. Wadą może być problem z oświetleniem i dostosowaniem przesłony. Przy dużym nasłonecznieniu widać przejaśnienia. Warto też pomajstrować przy czułości filtru IR, gdyż na automacie już przy niewielkim cieniu zaczyna reagować.



Gorzej jest przy słabym oświetleniu. Tutaj filtr IR już nie wystarcza. Trzeba zatem zawsze mieć jakieś źródło oświetlenia, aby w nocy móc obserwować teren. Przy całkowitej ciemności w kamerze też będzie ciemność.

6. Podsumowanie


Kamera AirLive FE-200CU jest solidną konstrukcją o sporych możliwościach. Dobrze się odnajdzie w niewielkich biurach czy domach. Metalowa obudowa sprawi, że nie będzie się nagrzewała. Do zastosowań domowych, typu kamerka do komputera to się ona nie nadaje. Rybie oko ma zbyt duży obszar widzenia i z racji swojej konstrukcji mocno zniekształca obraz. Jest to kamera do monitoringu i tak musi zostać.

Dobrze wygląda panel sterowania i możliwości konfiguracyjne, w tym głównie reakcja na zdarzenia typu ruch. No i oczywiście funkcja zasilania PoE.

Plusy:


+ dobre możliwości konfiguracyjne
+ solidna konstrukcja
+ funkcja PoE

Minusy:


- smużenie
- słaba praca przy złych warunkach oświetlenia

Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy firmie AirLive oraz firmie Projekt Zero2 s.c.


Wszelkie prawa zastrzeżone
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=120

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook