AMD ponownie zaatakowało rynek najszybszą kartą graficzną na świecie, tym razem AMD Radeon HD 6990. Trafiła ona do sprzedaży detalicznej na całym świecie w cenie od 699 dolarów.
Oferuje ona ogromną moc obliczeniową z obsługą architektury Microsoft DirectX 11, zaawansowanych funkcji wyświetlania wysokiej jakości obrazu, technologią AMD PowerTune oraz natywnym wsparciem dla maksymalnie pięciu wyświetlaczy z AMD Eyefinity.
Producent zdecydował się tutaj na zastosowanie 4GB ultra szybkiej pamięci GDDR5 pracującej z zegarem 5000 Mhz na podwójnej szynie 256 bit. Kartę napędzają dwa procesory graficzne dual-GPU R6990-4PD4GD5 produkowane w 40 nanometrowym procesie produkcyjnym o taktowaniu 830MHz. DualBios pozwala uruchamiać kartę w dwóch trybach, pierwszym domyślnym ze wspomnianym zegarem oraz drugim do użytku ekstremalnego, z zegarem 880MHz.
Zastosowana technologia AMD PowerTune pozwala na dynamiczne zarządzanie zasilaniem, które po raz pierwszy zastosowano w HD 6970. Pozwala ono na dostarczenie maksymalnej wydajności z karty, która w trybie Performance pobiera 375W, zaś w trybie Extreme 450W. Podłączając dwa 8 pinowe złącza zasilanie dla PCI-Express użytkownik jednak musi być świadomy, iż powinien zadbać o odpowiednią moc z zasilacza.
Jednocześnie z konstrukcją referencyjną, swoje produkty przedstawiło wielu czołowych producentów, w tym Sapphire (SAPPHIRE HD 6990), TUL Corporation (PowerColor HD6990), Hightech Information System Ltd (HIS 6990), Club 3D (Club 3D Radeon HD 6990 4GB GDDR5), ASUS (ASUS HD 6990) oraz MSI z modelem R6990-4PD4GD5. Na dzień dzisiejszy są to jednak głównie modele referencyjne ze standardowym, dwuslotowym układem chłodzenia z pojedynczym, centralnie umieszczonym wentylatorem. Tylko nieliczni, jak ASUS i MSI dodały coś od siebie.
W przypadku karty ASUSa, producent wyposażył ją dodatkowo w funkcję ASUS Voltage Tweak, która pozwala karcie na uruchomienie jej z zegarem nawet do 1245 MHz.
Z kolei MSI w modelu R6990-4PD4GD5 zastosowało swoje legendarne oprogramowanie Afterburner dające możliwość regulowania taktowania GPU oraz pamięci, a także monitorowania pracy, w tym napięć i temperatur.
Źródło: http://www.techpowerup.com/ |