Ściągamy polski serwer o nazwie WebServ: http://www.hotfix.pl/downloads.php?cat_id=19&download_id=189 (32mb).
Pakiet zawiera:
- Apache 2.2.3
- PHP 4.4.4 + SQLite
- PHP 5.1.5 + PECL modules
- MySQL 4.0.26
- MySQL 5.0.24
- MySQL Control Center 0.9.4
- CesarFTP 0.99g
- No-IP 2.2.1
- skrypt do zarządzania mySQL - phpMyAdmin
Na początku instalowania programu musimy zatwierdzić umowę licencyjną, następnie instalator pyta się o miejsce zainstalowania programu. Możemy je zmienić dowolnie - wszystko będzie działać poprawie (nie ma żadnych błędów jak w KrasnalServ). W kolejnym okienku możemy zmodyfikować listę elementów które mają być zainstalowane. Proponuję instalację "dla zaawansowanych", choć zajmuje najwięcej miejsca na dysku będziemy mieli bardziej aktualne oprogramowanie (i pełną obsługę obiektowości w PHP :) ). Następnie zacznie się instalacja wybranych składników.
Możemy teraz uruchomić WebServ'a. Kreator poprowadzi nas przez konfiguracje serwera. W pierwszym i drugim okienku raczej nie będziesz potrzebował wprowadzać zmian. Natomiast w trzecim kroku możesz zmienić folder w którym będziesz przechowywać pliki (dostępne potem pod adresem który podasz w polu "adres serwera") i folder z użytkownikami do udostępniania http. W piątym okienku możemy zdecydować o uruchamianiu mySQL. Późniejsze okienka informują o instalacji FTP i możliwości rejestracji domeny no-ip.
Gdy kreator zakończy działanie zostanie uruchomiony WebServ. Możesz zamknąć denerwujący splash screen klikając na checkbox na dole okienka i... gotowe :) Pliki wrzucone do katalogu http (domyślnie) będą wyświetlane i parsowane pod adresem localhost (domyślnie). Oczywiście można usunąć wszystkie pliki z katalogu http skopiowane przez WebServa aczkolwiek możesz na nich przetestować poprawne działanie serwera. Jeżeli zajdzie taka potrzeba możesz zresetować serwer klikając ppm na ikonie WebServa (tray) i wybierając restart.
Ważna uwaga dla posiadaczy Skype. W związku z tym że WebServ i Skype korzystają domyślnie z tego samego portu (80) trzeba zmienić domyślny port w jednym albo w drugim programie. Więc robimy tak: ppm na ikonie webserva (tray) -> ustawienia -> Apache i port zmieniamy np. na 81.
|