Logowanie
 Instalacja lokalna CMS na przykładzie PHP-Fusion v7

Autor: Mariusz Kołacz (rokko)
Strona autora: techformator.pl
Kontakt: m.kolacz(at)hotfix.pl


W tym artykule opiszę w jaki sposób zainstalować CMS (system zarządzania treścią) PHP-Fusion v7 na lokalnym serwerze (localhost).


1. Instalujemy serwer XAMPP


Pobieramy paczkę instalacyjną dla Windows w formie pliku wykonywalnego EXE -> Pobierz

Aby uruchomić instalację dwukrotnie klikamy Lewym Przyciskiem Myszki na pliku instalacyjnym xampp-win32-1.7.0-installer.exe.





a) Wybieramy język instalatora (domyślnie angielski).





b) Ujrzymy ekran powitalny, aby przejść do kolejnego etapu instalacji klikamy Next.





c) Wskazujemy lokalizację (docelowy katalog), w którym będzie zainstalowany XAMPP. Jeżeli chcemy zmienić ścieżkę, klikamy na Browse..., wskazujemy inny katalog i potwierdzamy OK. Proponuję pozostawić domyślny katalog czyli C:\xampp. Aby przejść do kolejnego etapu klikamy Next.





d) Na tym etapie instalacji określamy:

  • Create a XAMPP desktop icon - tworzy ikonkę XAMPP-a na pulpicie.

  • Create an Apache Friends XAMPP folder in start menu - tworzy skrót w menu start.

  • Install Apache as service - instaluje w systemie serwer Apache jako usługę.

  • Install MySQL as service - instaluje w systemie MySQL jako usługę.

  • Install Filezilla as service - instaluje w systemie Filezillę jako usługę.



Zaznaczamy jak na poniższym zrzucie ekranu i rozpoczynamy proces instalacji klikając Install. Czekamy cierpliwie, aż proces zakończy się. W międzyczasie mogą pojawić się dosowe okna, nie wykonujemy żadnego ruchu dopóki cały proces nie dobiegnie końca.





e) Jeżeli instalacja zakończy się pomyślnie ujrzymy poniższe okna. Aby sfinalizować operację instalacji, w pierwszym z nich klikamy Finish. Rozpocznie się proces uruchamiania usług Apache oraz MySQL, możemy ujrzeć komunikaty związane z systemową zaporą, które poproszą nas o odblokowanie danego programu/usługi, klikamy przycisk Odblokuj. W kolejnym oknie dialogowym klikamy OK, a w ostatnim "Congratulations! The installation was successfull! Start the XAMPP Control Panel now?" zdecydujemy czy chcemy uruchomić panel kontrolny XAMPP-a czy też nie, oczywiście zgadzamy się na tą propozycję, klikamy Yes. W ten oto sposób zainstalowaliśmy serwer XAMPP.











f) W panelu kontrolnym weryfikujemy poprawność instalacji, jeżeli obok usług Apache oraz MySql widnieje status Running wszystko jest w porządku, w przeciwnym razie należy użyć przycisku Start.

Jeżeli będziecie mieć jakiekolwiek problemy z instalacją serwera, pomoc możecie uzyskać na forum.hotfix.pl






2. Rozpoczynamy pracę z serwerem


a) Otwieramy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy localhost lub 127.0.0.1 Wyświetlona zostanie strona powitalna, która pozwoli na wybór języka. Po przeprowadzeniu tej operacji serwer jest gotowy do użycia, jednakże z różnych względów wskazane jest zabezpieczenie dostępu do niego.








b) Kolejnym etapem będzie sprawdzenie stanu naszego serwera, w tym celu z menu znajdującego się po lewej stronie wybieramy opcję Stan. Obok poszczególnych komponentów będą widnieć napisy Aktywny lub Nieaktywny. Należy zwrócić szczególności uwagę na dwa komponenty Baza danych MySQL oraz PHP. Jeżeli są one nieaktywne należy uruchomić usługi ręcznie poprzez centrum kontroli XAMPP-a lub za pomocą odpowiedniego skryptu znajdującego się w katalogu C:\xampp




c) Na tym etapie naszym zadaniem będzie zabezpieczenie dostępu do katalogów, ustawienie hasła dla bazy danych oraz narzędzia do zarządzania nią - phpMyAdmin. Wpierw sprawdzamy stan zabezpieczeń, z menu wybieramy opcję Bezpieczeństwo. Jak widzimy, domyślnie serwer XAMPP nie posiada ustawionych zabezpieczeń. Poniżej tabeli z informacjami o stanie zabezpieczeń znajduje się hiperłącze http://localhost/security/xamppsecurity.php w które należy kliknąć.




d) Przed nami najważniejsze zadanie, w odpowiednie pola wpisujemy hasła dla bazy oraz dla ochrony katalogu xampp-a.

Domyślnie jako użytkownik bazy ustawiony jest root. W polu New password wpisujemy hasło dostępu do bazy np. mojehaslo1. W polu poniżej ponownie wpisujemy hasło, które podaliśmy w pierwszym polu. Gdy skończymy, powtarzamy zmianę przyciskiem Password changing. Po chwili otrzymamy komunikat o powodzeniu operacji zmiany hasła. Jeżeli będzie inaczej powtarzamy całą operację zwracając uwagę, aby obydwa hasła zawierały identyczne znaki.


Na tym etapie, nazwy użytkownika bazy nie można zmienić. Wszelkie operacje związane z dodawaniem i usuwaniem użytkowników czy zmianą praw dostępu możemy wykonać za pośrednictwem narzędzia phpMyAdmin.


Hasło na bazę już założyliśmy, teraz pora na katalog.

- w polu User wpisujemy nazwę użytkownika np. rokko,
- w polu Password wpisujemy hasło np. mojehasło2.

Aby sfinalizować operację zmiany hasła wciskamy klawisz Make safe the XAMPP directory. Podobnie jak przy zmianie hasła do bazy, zastaniemy poinformowani o efektach tej operacji.





e) Restartujemy przeglądarkę, po czym na pasku adresu wpisujemy localhost. Wyświetli się okno z prośbą o autoryzację. W polu Użytkownik podajemy nazwę usera, którą wcześniej zdefiniowaliśmy, czyli w tym wypadku rokko, a poniżej hasło - mojehasło2. Po poprawnym uwierzytelnieniu się, powinniśmy uzyskać dostęp do serwera.





3. Tworzymy bazę danych


a) Wybieramy z menu po lewej phpMyAdmin bądź wpisujemy w pasek adresu localhost/phpmyadmin. Naszym oczom ukaże się strona powitalna phpMyAdmina, na której dokonujemy autoryzacji. Wpisujemy nazwę użytkownika, domyślnie root oraz hasło, które założyliśmy we wcześniejszym kroku, po czym klikamy Wykonaj.





b) Przystępujemy do utworzenia nowej bazy danych pod naszego CMS-a. W tym celu w polu Utwórz nową bazę danych wpisujemy nazwę bazy np. phpfusion i klikamy na Utwórz. Otrzymamy komunikat Baza danych phpfusion została utworzona. Możemy zauważyć, że w panelu po lewej istnieje baza o nazwie phpfusion, która nie zawiera żadnych tabel. Na tym etapie nic więcej nie musimy wykonywać. Teraz pora zainstalować CMS.









4. Instalujemy CMS PHP-Fusion v7


a) Przechodzimy do katalogu C:\xampp\htdocs i tworzymy nowy folder o przykładowej nazwie pfusion. Pobieramy najnowszą wersję PHP-Fusion v7 z tej lokalizacji -> http://mods.php-fusion.pl/, plik zapisujemy na pulpicie, a następnie rozpakowujemy archiwum.


b) Wchodzimy do podkatalogu files, zaznaczamy wszystkie pliki poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy CTRL + A, następnie CTRL + C, przechodzimy do katalogu C:\xampp\htdocs\pfusion i wklejamy pliki poprzez zastosowanie skrótu CTRL + V. W ten sposób skopiowaliśmy pliki naszego CMS-a na "serwer". Przy instalacji lokalnej nie trzeba ustawiać chmod-ów, jedynym zabiegiem jaki trzeba wykonać jest zmiana nazwy pliku _config.php na config.php.


c) Otwieramy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy localhost/pfusion/setup.php. Wybieramy język polski i przechodzimy dalej klikając Next. Kolejny krok to sprawdzenie praw dostępu do plików i katalogów, klikamy Dalej.









d) W trzecim kroku powiążemy PHP-Fusion z bazą, po wpisaniu wymaganych danych klikamy Dalej. W kroku czwartym ponownie wybieramy Dalej.








e) W kroku piątym ustalamy nazwę użytkownika - głównego administratora strony oraz niezbędne hasła, dla logowania oraz główne hasło administraotra, które będzie potrzebne, przy zmianie lub konfiguracji zaawansowanych opcji na stronie. Po wpisaniu niezbędnych danych przechodzimy Dalej. W ostatnim kroku klikamy Zakończ. Zostaniemy przeniesieni do strony głównej, gdzie po zalogowaniu na konto, można rozpocząć pracę ze swoją stroną.







Copyright © rokko
 Reklama

 Komentarze
#1 | acor dnia 04/08/2010 11:17
spoko tutek wysztko działa na win7 HP teraz można się pobawić z edytowaniem cms-ów wielkie THX
#2 | ShadoW dnia 18/09/2010 14:19
Tutorial warty nie jednego BROWARA a całej CYSTERNY Smile

Dzieki za tutorial

Z poważaniem
Paweł. T
#3 | wba dnia 15/11/2010 19:48
a przepraszam, jak mam podmienić na serwerze na friko ??
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/articles.php?article_id=93

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook