Asus - jeden z liderów w branży produkcji płyt głównych zaprezentował niedawno światu swoją jedną z najnowszych produkcji - P5Q PRO Turbo.
Jest to zapewne jeden z ostatnich modeli płyt opartych na chipsecie Intel P45 / ICH10R, a to ze względu na zbliżającą się dużymi krokami platformę Intel P55.
Nowa płyta wyposażona jest w podstawkę socket 775, co umożliwia jej obsługę najnowocześniejszych dwu i czterordzeniowych procesorów Intela pomijając platformę Intel Core i7, która to "preferuje" wyłącznie socket 1366.
Obsługiwane procesory:
● Intel Core 2 Extreme ● Intel Core 2 Quad ● Intel Core 2 Duo ● Intel Pentium Dual-Core ● Intel Celeron ●
Szybkość szyny FSB (1600 / 1333 / 1066 / 800 MHz) oraz technologia Fast Memory Access (FMA) wspierana przez chipset umożliwiają ultra-szybką komunikację procesora z czterema portami pamięci RAM, gdzie transfer dochodzi do 20GB/sekundę.
Sloty pamięci obsługują kości DDR2 (1300 / 1200 / 1066 / 800 / 667 MHz) i pomieszczą maksymalnie 16GB.
Dwa gniazda PCI-Express x16 (2.0) przystosowane są do obsługi trybu ATI CrossFireX, co potwierdza certyfikat o tej samej nazwie. Nie zabrakło również złącz PCI-E x1, których jest trzy oraz dwa zwykłe PCI.
Produkt wyposażony jest w ośmiokanałowy układ dźwiękowy VIA VT1708S o standardzie High Definition, umożliwiający podłączenie głośników w systemie 7.1.
Częstotliwość próbkowania na poziomie 192KHz oraz 24-bitowa głębia zapewniają wysokiej klasy efekty dźwiękowe. Swoje miejsce znalazło tu również złącze optyczne (I / O), które umieszczone jest na panelu tylnym płyty.
Urządzenia podstawowego systemu komputerowego, takie jak dyski twarde i napędy optyczne możemy podłączyć do pięciu złączy SATA II, jednego External-SATA oraz do starszego typu złącza IDE ATA 133 / 100 / 66.
Co do panelu tylnego, to warto wspomnieć o sześciu portach USB 2.0 / 1.1, karcie sieciowej LAN Gigabit oraz złączu FireWire.
W celu optymalnego zasilania Asus P5Q PRO Turbo wymagane jest podłączenie standardowego złącza 24-pinowego, jak i 8-pinowego złącza ATX 12V.
Jeżeli chodzi o chłodzenie płyty, to zastosowano tu cztery miedziane radiatory, z czego dwa połączone są miedzianą rurką cieplną heat-pipe. System chłodzenia możemy wspomóc podłączając do płyty cztery wentylatory, w tym wentylator coolera procesora.
W konstrukcji płyty wykorzystano solidne aluminiowo - polimerowe kondensatory wytrzymujące maksymalnie 500,000 godzin w temperaturze 65°C, a w temperaturze 105°C ok. 5,000 godzin, a więc to imponujący wynik. Na płycie umieszczono również cewki z rdzeniem ferrytowym, które niezwykle stabilnie magazynują energię i regulują przepływem prądu.
Inteligentny system zarządzania energią (EPU) dostarcza tyle energii do poszczególnych elementów płyty, ile w danym momencie jest wymagane, co zależy od ich obciążenia. To dobra wiadomość dla overclockerów, którzy "dostaną" wymagane ilości mocy, przy jednoczesnej oszczędności jakże cennej i kosztownej energii. Overlockerów zadowoli również 8Mb AMI BIOS, w którym drzemią ogromne możliwości overclockingu. BIOS pozwala na tworzenie wielu profili zawierających różne ustawienia poszczególnych parametrów płyty. Ciekawym rozwiązaniem jest również funkcja EZ-Flash 2 umożliwiająca aktualizację BIOS-u z podłączonego do portu USB pendrive'a. Wystarczy uruchomić odpowiednie narzędzie po uruchomieniu komputera i już po kilku kliknięciach mamy zaktualizowany BIOS - zanim zdąży załadować się system operacyjny.
Cena płyty głównej Asus P5Q PRO Turbo, to ok. 650 zł.
Źródło:
http://asus.com/