W Swinburne University of Technology prowadzone są prace nad bionicznym okiem. Naukowcy wykorzystują tutaj światło lasera do stymulacji nerwów wzrokowych.
Chcą oni opracować specjalną protezę, którą będzie można wmontować np w okulary. Obecnie niestety grupa szuka sponsorów dla swojego pomysłu. Same badania są kosztowne i polegają na wykorzystaniu nanocząsteczek złota do wzmacniania światła laserowego.
Mikroskopijne nanocząsteczki musiałyby zostać umieszczone na nerwach pacjenta i pozwalałyby na reagowanie na różne długości fal światła laserowego. To jak twierdzą, może się stać kluczem do przywracania wzroku osobom, których nerwy wzrokowe są sprawne, a doszło do zwyrodnienia plamki żółtej. Nie chcą oni tak jak inni bazować na stymulacji elektrycznej, która pobudza grupy nerwów. Zamiast tego chcą laserem pobudzać tylko wybrane z nich.
Przy pomocy światła lasera o bardzo małej intensywności starają się wygenerować odpowiednią ilość ciepła, która wywoła reakcje w komórkach nerwowych bez ich uszkadzania. Najpierw jednak muszą opracować skuteczną transmisję nanocząstek złota do nerwów, aby później uzyskać odpowiednią reakcję na światło.
Złoto jest tutaj używane ze względu na ich obojętność biologiczną, a także pożądane reagowanie na światło. Ponadto poprzez generowanie różnych odpowiedzi na różne długości fal budowany jest interfejs kontroli.
Z kolei do mierzenia poziomu ciepła budują oni molekularny czujnik temperatury, który mierzy ile wydziela się ciepła co pozwala dalej kontrolować cały proces.
Każdy kto chce pomóc doktorantce Chiara Paviolo (na zdjęciu) może to zrobić pisząc na adres alumni@swinburne.edu.au
Źródło: http://www.swinburne.edu.au/ |