Poradnik stworzony na prośbę jednego z czytelników. Zostanie w nim opisany ogólny schemat postępowania, jaki powinno się stosować od momentu zainstalowania systemu operacyjnego, uwzględniając takie kwestie jak instalacja sterowników, aktualizacji, dodatkowych bibliotek, programów użytkowych.
Instalacja sterowników
Zainstalowaliśmy system... co dalej? Pierwszym krokiem jest instalacja sterowników. Kolejność jest ściśle określona i przedstawia się następująco:
- Płyta główna (Chipset);
- Karta graficzna (VGA);
- Karta dźwiękowa (Audio);
- Karta sieciowa LAN (Ethernet), karta bezprzewodowa (WLAN);
- Modem, Bluetooth, FireWire i inne urządzenia tego typu;
- Kamerka internetowa, czytnik kart MMC/SD, czytnik linii papilarnych, touchpad oraz inne urządzenia wskazujące;
- Urządzenia peryferyjne jak drukarka, skaner etc.
- Inne urządzenia zewnętrzne np. czytnik kart PKI (do uwierzytelniania RSA).
Dla pierwszych trzech elementów należy bezwzględnie przestrzegać kolejności, w pozostałych przypadkach możliwe są odstępstwa. Pamiętajmy też, że nie instalujemy wszystkiego jak leci za jednym zamachem. Po każdym kroku powinien nastąpić restart systemu.
Sterowniki zwykle dołączane są na płycie CD/DVD do zestawu komputerowego. W przypadku braku płyty można poszukać ich na stronie producenta danego podzespołu lub zerknąć do naszego działu download.
W przypadku jakichkolwiek problemów z odnalezieniem właściwego sterownika lub chęci pozyskania optymalnego rozwiązania zapraszam na forum komputerowe Hotfix do działu sterowniki.
Instalacja bibliotek, aktualizacja systemu
Kolejnym etapem jest instalacja najnowszego zestawu uaktualnień. Nowe poprawki nie tylko zwiększają poziom bezpieczeństwa systemu, lecz również poprawiają stabilność, wydajność oraz zgodność poszczególnych aplikacji. W domyślnej konfiguracji system od razu przygotowany jest do współdziałania z automatycznym systemem aktualizacji (Windows Update), jedynym warunkiem jaki musimy spełnić, jest posiadanie aktywnego połączenia z internetem. Moduł aktualizacji po odszukaniu właściwych dla naszego systemu poprawek zasygnalizuje ten fakt i poprosi o podjęcie decyzji (w zależności od ustawień modułu Update, procedura aktualizacyjna może uruchomić się automatycznie, gdy tylko będą dostępne właściwe poprawki). Niemal po każdej tego typu procedurze następuje restart systemu. Czekamy cierpliwie na efekty pracy kreatora aktualizacji. Oczywiście, jeżeli mamy dostępne jakieś zbiorówki (Service Pack) instalujemy je w pierwszej kolejności.
Następny etap, instalacja dodatkowych bibliotek. Na skutek uruchomienia aktualizacji niektóre z komponentów mogą być już zainstalowane. Poniżej znajduje się lista niezbędników:
- Microsoft .NET Framework w wersjach 1.1/2.0/3.0/3.5/4.0 (w zależności od systemu operacyjnego, nowsze jak Vista mają już Framework 1.1/2.0 domyślne preinstalowany);
- Biblioteki uruchomieniowe środowiska Java (Sun Java Runtime Environment);
- Biblioteki uruchomieniowe Microsoft Visual C++ 2005/2008 (Microsoft Visual C++ 2005/2008 Redistributable Package);
- Biblioteki uruchomieniowe Visual Basic 5.0/6.0 (Visual Basic Runtime Libraries);
- Pakiety Microsoft Windows Installer w wersjach 3.0/3.1/4.5 (Windows Installer Redistributable Package);
- Biblioteki DirectX (DirectX Redistributable Package).
Większość powyższych pozycji znajdziecie w naszym dziale download >>> Biblioteki, dodatki, uaktualnienia
Instalacja podstawowego zestawu aplikacji
Co mam na myśli poprzez podstawowy zestaw? Są to aplikacje bezpośrednio wpływajace na poziom bezpieczeństwa oraz takie, których najczęściej używamy. Cóż, tutaj interpretacja tego podpunktu może być różna, zestaw który zaproponuję przedstawia się następująco:
Oprogramowanie antywirusowe
Z podanego zestawu wybieramy tylko jedną aplikację. Z płatnych rozwiązań kwalifikują się jedynie NOD oraz Kaspersky Anti-Virus, pozostałe antywirusy w moim odczuciu mocno odstają od tej dwójki (subiektywny punkt widzenia, nie musicie się z tym zgadzać).
Zapora ogniowa (Firewall)
Z komercyjnych aplikacji możecie zobaczyć Agnitum Outpost Firewall.
Przeglądarka internetowa
Komunikator
Klient poczty
Z komercyjnych programów pocztowych >>> The Bat!
Czytnik PDF
- PDF-XChange PDF Viewer (w szczególności wersja 1.0 Build 0034 Jan 30 2008, ostatnia darmowa wersja, która pozbawiona jest komponentów reklamowych z wersji PRO)
- Foxit Reader
- Sumatra PDF
Archiwizator (kompresja/dekompresja plików)
Z komercyjnych programów godny uwagi jest WinRAR. Więcej informacji na temat programów w poradniku dot. kompresji plików i folderów w Windows.
Odtwarzacz Audio
Odtwarzacz Video
Pakiet biurowy
Z płatnych odpowiedników Microsoft Office. Osoby zainteresowane wypróbowaniem pakietu z pewnością zaciekawi ten poradnik >>> Microsoft Office 2010 za darmo nawet przez 240 dni!
Chyba większość podstawowych programów wymieniłem, jeżeli coś pominąłem, proszę o wyrozumiałość ;)
Własne propozycje możecie przedstawiać w temacie na forum >>> Co zainstalować po formacie - jakie programy polecacie?
Tworzenie kopii zapasowej partycji systemowej
Jeżeli już wybraliśmy i zainstalowaliśmy odpowiedni zestaw podstawowych aplikacji pora na wykonanie kopii zapasowej partycji systemowej. Pewnie zapytacie dlaczego wykonywać backup? W razie uszkodzenia systemu (poważnej infekcji) będzie można bardzo szybko odtworzyć poprzedni stan systemu dosłownie w kilka minut. Nie będzie trzeba mordować się z ponownym formatowaniem partycji, instalowaniem systemu i aplikacji, oszczędzamy w ten sposób czas, nerwy więc warto zawsze tego typu kopię wykonać. Istnieje wiele programów do tworzenia obrazów partycji/dysków, osobiście polecę darmową CloneZillę, która świetnie nadaje się do tego zadania. Niestety opisu tworzenia obrazu nie będzie w tym poradniku ;)
Przypomnę, że przywrócenie obrazu partycji wiąże się z utratą wszelkich danych, dlatego też, jeżeli system jest uszkodzony i nie wstaje, a my mamy na nim cenne dokumenty, przed tą operacją zgrajmy je na inny dysk lub partycję. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą danych, najlepiej odpowiednio skonfigurować system, tak aby wszelkie dokumenty nie były zapisywane na tej samej partycji gdzie system.
Po stworzeniu obrazu można swobodnie przystąpić do instalacji pozostałych programów lub gier.
Jak słusznie Vol zauważył, w poradniku nie wspomniałem o kodekach, ponieważ kodeków w domyślnym zestawie aplikacji nie wolno instalować, z uwagi na możliwość późniejszych powikłań. Kodeki instalujemy dopiero po stworzeniu obrazu partycji.
Zestawy kodeków
Instalujemy tylko wybrany zestaw, osobiście polecam pierwszą pozycję K-Lite Codec Pack jako, że jest to najbardziej kompletny zestaw, dzięki któremu odtworzymy praktycznie każdy format filmu czy dźwięku.
Copyright © rokko
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego artykułu jest zabronione.