Tajwańska firma Cooler Master wprowadziła na rynek niezwykle potężny cooler przeznaczony dla nowoczesnych procesorów CPU ze stajni Intel-a i AMD. Cooler Master V6, bo to o nim mowa wyróżnia się przede wszystkim niezwykle nowoczesnym i tajemniczym, wręcz budzącym respekt wyglądem zewnętrznym. Takich cech nadaje tłoczona obudowa całkowicie osłaniająca radiator. Swój znaczny udział odgrywa także czerwone piekielne podświetlenie diodami LED wentylatora coolera.
Zgodność z procesorami:
● Intel
● Core i7 Extreme ● Core i7 ● Core i5 ● Core i3 ● Core 2 Extreme ● Core 2 Quad ● Core 2 Duo ● Pentium ● Celeron ●
● AMD
● Phenom II X4 ● Phenom II X3 ● Phenom II X2 ● Phenom X4 ● Phenom X3 ● Athlon II X4 ● Athlon II X3 ● Athlon II X2 ● Athlon X2 ● Athlon ● Sempron ●
Cały potencjał Cooler Master V6 drzemie w systemie sześciu miedzianych rurek cieplnych heat-pipe o średnicy przekroju 6mm, które wyprowadzone są z bazy kontaktowej coolera. Każdy z ciepłowodów wygięty jest na kształt litery "U", co w efekcie daje aż dwanaście rurek doprowadzających ciepło do radiatora. Ten z kolei jest prawdziwym dominatorem. Na jego konstrukcję składa się 55 aluminiowych finów niezwykle ciasno zestawionych między sobą. Każdy z nich mierzy 0,3mm grubości. Swą znaczną rolę w rozpraszaniu ciepła, a w zasadzie w dynamice tegoż procesu ogrywa sposób rozmieszczenia rurek cieplnych w radiatorze, mianowicie patrząc na chłodnicę z góry spostrzeżemy, że rurki rozstawione są w dwóch rzędach w systemie "V" względem siebie, co wypływa na równomierne rozłożenie nagromadzonego potencjału cieplnego na całej powierzchni każdego z finów.
Zestaw Cooler Master V6 zawiera jeden 120 milimetrowy wentylator z 7-łopatkowym wirnikiem osadzonym na łożysku DynaLoop Bearing. Jego żywotność oszacowano na około 40,000 godzin pracy. Zakres pracy wentylatora, to 800 - 2200 RPM, gdzie przy maksymalnej prędkości generuje on hałas na poziomie 38db(A) i dysponuje nieprawdopodobną wydajnością 159 m 3/godzinę w przepływie powietrza. Wentylator podłączymy do płyty głównej poprzez wtyczkę 4-PIN, co oznacza, że jego prędkość kontrolowana jest poprzez układ PWM (Pulse Width Modulation) płyty głównej. PWM, to zaawansowany system dostosowujący zakres pracy wentylatora do aktualnej temperatury procesora, a także jego obciążenia.
Źródło: Cooler Master |