Naukowcy z UCL (University College London) z Wielkiej Brytanii przeprowadzili niecodzienną analizę porównawczą 14 różnych receptur smażenia naleśników, aby znaleźć sposób na poprawę chirurgicznego leczenia jaskry.
Jaskra jest chorobą charakteryzującą się podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które w późniejszym okresie powoduje zanik nerwu wzrokowego.
No ale co mają do tego naleśniki? Podobno, odpowiednie odparowanie płynu w trakcie ich smażenia może być porównane do tego, które powinno być wykorzystane w trakcie operacji jaskry.
Aby tego dokonać, badacze porównywali efekty końcowe smażenia naleśników na podstawie "procentu piekarskiego" czyli stosunku cieczy do mąki w cieście.
Jeżeli procent piekarski wynosi 100, to naleśniki wychodzą grube, a woda ma zbyt mało czasu, aby odparować. Gdy wynosi 225 to naleśniki mają ciemne pierścienie wzdłuż krawędzi i wiele ciemnych plamek. Wszystko przez spalenie ciasta. Dalej, przy procencie 175 uzyskuje się idealnie wyrumienione cienkie placki, bez przypaleń. Tutaj woda odparowuje idealnie.
Jaskra jest wynikiem gromadzenia się płynu wewnątrz oka. Wywiera on nacisk na nerw wzrokowy powoli uszkadzając go. Zrozumienie tego, jak ciecz może być usunięta cienką warstwą z oka może pomóc w rozwoju nowoczesnych metod leczenia jaskry.
źródło: popmech.ru |