Nudne podręczniki, raporty firmowe czy pokazy slajdów niedługo staną się przeszłością. Przedstawiony dziś przez Conrad Wolfram nowy interaktywny format plików rzuca w cień dobrze znany format pdf.
Wolfram tworzy nowy format CDF (Computable Document Format), by uczynić statyczne dokumenty oraz książki opublikowane online bardziej ciekawe i interaktywne.
Znany niemal każdemu format pdf stworzony przez Adobe umożliwia użytkownikom udostępniać raporty, książki online, ale nie pozwala czytelnikom na interakcję z treścią zaprezentowaną w dokumencie.
W czasie konferencji w Londynie przedstawiciel firmy Wolfram powiedział: "Staramy się, stworzyć nowy kontener wiedzy. Coś co ma poniekąd właściwości narracji dokumentów, który również posiada interakcję jak aplikacja". "Nie mówię tutaj o wstępnie przygotowanych treścach jak wideo, ale o czymś, gdzie czytelnik może odkrywać nowe horyzonty założone przez autora" - dodał.
Dzięki tworzeniu w formacie CDF cyfrowych podręczników czy prac naukowych studenci będą mogli bawić się wykresami na stronie, by aktywnie zobaczyć jak ich czyny wpłynęłyby na omawiany temat.
Format CDF może być wykorzystywany do lepszego zilustrowania artykułów zamieszczanych w sieci niż statyczne zdjęcie, które jest pasywnym doświadczeniem dla użytkownika. Jeżeli jest to na przykład artykuł o wybuchu wulkanu plik w formacie CDF może zawierać suwaki z różnymi czynnikami, które muszą zajść, by wulkan wybuchł. Przesuwanie suwaków, by zmienić wartości zmiennych byłby jednym ze sposobów, by zdjęcie czy prezentacja zmieniała się w czasie rzeczywistym.
"Kiedy sam prowadzisz samochód lepiej uczysz się drogi" wyjaśnia przedstawiciel firmy Wolfram. "To co oferuje format CDF czytelnikom to szansa widzieć różne informacje w czasie rzeczywistym" - dodał.
Strona producenta, gdzie można zapoznać się bliżej z możliwościami
CDF Player'a
Źródło: telegraph