Nowe badania ekspertów w dziedzinie kryminologii z Uniwersytetu w Salonikach pokazują, że istnieje możliwość wydobywania danych z pamięci komputera w czasie, gdy jest ona nieaktywna, w tym nawet po niedawnym wyłączeniu zasilania.
Pracami tymi są oczywiście zainteresowani eksperci sądowi oraz specjaliści ds bezpieczeństwa. Okazuje się, że nawet jeśli podejrzany w wyniku np akcji policji nagle wyłączy swój komputer to nadal istnieje techniczna możliwość odzyskania danych z pamięci.
W tej chwili skutecznie udawało się odzyskiwać dane w serii eksperymentów przeprowadzanych po 5, 15 i 60 sekundach od wyłączenia komputera (przykład na obrazie newsa). Jak wyjaśniają autorzy projektu, choć pamięć w swej naturze jest mocno zmienna, to wyłączenie zasilania nie prowadzi już do całkowitej utraty danych w momencie utraty zasilania.
Najlepsza sytuacja panuje w przypadku laptopów, gdzie faktycznie nie dochodzi nawet do całkowitego zaniknięcia zasilania. Gorzej jest w przypadku komputerów stacjonarnych ale i tutaj da się jeszcze coś uzyskać.
Inne badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Princeton pokazały, że szybkie chłodzenie modułów DRAM może zachować zawarte w nich dane nawet do kilka minut.
źródło: blogs.computerra.ru
|
DDR3 trzyma na chwilkę dane po odcięciu zasilania