Logowanie
 Ekstender NETGEAR EX6200
W dzisiejszej recenzji chciałabym przybliżyć urządzenie pozwalające na rozszerzenie domowej sieci bezprzewodowej na niedostępne obszary oraz dodanie nowych usług, które oferuje urządzenie.

Wygląd i wykonanie


Zwykle extendery to niewielkie urządzenia do rozszerzania sieci Wi-Fi, w tym przypadku przypomina ono wielkością router Wi-Fi i faktycznie oferuje możliwości dobrego routera. NETGEAR EX6200 wykonano z lakierowanego plastiku w kolorze czarnym z akcentem karminowej czerwieni na boku urządzenia i w podstawce. Frontowa strona urządzenia posiada geometryczne wzory przyciągające oko.



Ekstender w przodu posiada szereg diod informujących o pracy urządzenia w kolorze pomarańczowo-zielonym oraz biały świecący napis NETGEAR. Z boku urządzenia znajdziemy dwie anteny, 5 portów LAN, przycisk WPS, zasilania i resetu. Z drugiej strony umieszczono port USB 3.0.

Podłączenie


W zależności czy nasz domowy router posiada funkcję WPS czy też nie konfiguracja urządzenia jest prosta i szybka. W przypadku posiadania przycisku WPS wystarczy go wcisnąć najpierw na ekstenderze a gdy dioda znacznie migać to należy wcisnąć przycisk na domowym urządzeniu w ciągu kilku chwil urządzenia powinny się „dogadać” a cała konfiguracja jest zakończona.



Jeżeli router nie posiada funkcji WPS będziemy musieli ręcznie skonfigurować oba urządzenia. Po włączeniu urządzenia w liście sieci bezprzewodowych pojawia się sieć o nazwie NEATGEAR_EXC wybieramy tę sieć i czekamy aż komputer się z nią połączy. Następnie w przeglądarce wchodzimy na stronę www.mywifiext.net podając login admin i hasło password. Na pierwszej stronie mamy konfigurator, który krok po kroku pomoże w szybkiej konfiguracji obu urządzeń. W pierwszym kroku wybieramy nazwę naszej sieci bezprzewodowej. W kolejnym kroku podajemy hasło do sieci bezprzewodowej i czekamy, aż ekstender się połączy.



W kolejnym kroku określamy czy nasz router posiada pasmo 5 GHz jeżeli takie posiadamy to wybieramy je z listy dostępnych.



Przedostatnim krokiem jest wybór nazw SSID sieci dla poszczególnych pasm 2.4 GHZ oraz 5GHz, które możemy pozostawić domyślne lub ustawić własne nazwy.



W ostatnim kroku NETGEAR EX6200 prosi nas o połączenie się z jedną z sieci i kliknięcie przycisku w celu sprawdzenia poprawności konfiguracji.



Konfiguracja


Po podłączeniu urządzenia domowego i ekstendera NETGEAR możemy zmienić domyślną konfigurację zaproponowaną przez producenta.

Pierwszą zmianą jaką możemy dokonać to zmiana hasła na poszczególne częstotliwości lub zmienić nazwę SSID. W zaawansowanych opcjach dodatkowo możemy wyłączyć poszczególne pasmo lub informację o jego rozgłaszaniu. Dodatkowo możemy stworzyć listę kart sieciowych która może korzystać z urządzenia.

Kolejną opcją jest zarządzenia urządzeniem USB podłączonym do ekstendera. Zgromadzone na dysku czy pendrive’ie dane możemy dowolnie udostępniać do zapisu lub odczytu. Dane na dysk możemy przesyłać lub ściągać poprzez stronę www czy ftp jak komu wygodniej.



Dodatkowo producent daje man podgląd podłączonych urządzeń, w łatwy sposób możemy zrobić backup naszych ustawień czy też zaktualizować oprogramowanie w urządzeniu.

Ciekawą opcją jest możliwość zarządzania częstotliwościami sieci bezprzewodowej w celu przyspieszenia ściągania danych. Jedna częstotliwość np. 2.4 GHz będzie służyć do komunikacji pomiędzy domowym routerem a urządzeniem NETGEAR a częstotliwość 5 GHz będzie służyć do komunikacji komputer-ekstender. Rozwiązanie takie przyspiesza komunikację i odciąża pasmo 2.4 GHz.



Testy


Testy zostały wykonane w domku jednorodzinnym ze stropami betonowymi i ścianami wykonanymi z pustaka. Pomiary zostały wykonane smartfonem Lenovo Moto X Play i aplikacją WiFi Analyzer. Domowy router stoi na parterze. W pokoju na piętrze, w którym stał externer siła domowego routera wynosiła -71 dbm, co oznacza że na piętrze siła sygnału jest jeszcze wystarczająca, ale na kolejnym piętrze może być on za słaby do stabilnego połączenia z siecią.

Tuż przy urządzeniu NEATGEAR siła sygnału wynosiła -37 dBm dla sieci 2.4GHz oraz -57 dBm dla sieci 5 GHz. W pokoju sąsiednim sygnał był nieco słabszy wynosił on -53 dBm i -59 dBm dla sieci 2.4 GHZ oraz 5 GHz odpowiednio. W dalszym pomieszczeniu siła sygnału niewiele osłabła w obu przypadkach było to -8 dBm. Na wyższej kondygnacji rozdzielonej drewnianym stropem siła sygnału była na podobnym poziomie wynosiła ona -58 dBm dla sieci 2.4 GHz oraz -67 dBm dla sieci 5GHz. Dla porównania siła sygnału z domowego routera wynosiła -81 dBm. Na parterze (betonowy strop) siła sygnału wyniosła -53 dBm dla 2.4 GHz oraz -70 dBm dla 5 GHz.

Temperatury i zużycie energii


W stanie spoczynku jak i pracy urządzenie zużywa 9,2 W co jest dobrym wynikiem.

Urządzenie w czasie normalnej pracy emituje sporo ciepła, obudowa miała temperaturę 38,5 stopnia. Dla żywotności lepiej ekstender umieścić w miejscu gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza.

Podsumowanie


NETGEAR EX6200 to ciekawe urządzenie mogące udostępnić w domu sieć Wi-Fi o dwóch zakresach rozszerzając możliwości routera starszej generacji. Urządzenie posiada ciekawą opcję rozdzielania komunikacji na poszczególne pasma 2.4 GHz do komunikacji router-extender oraz 5 GHz do komunikacji komputer-extender. Minusem jest cena urządzenia wynosząca około 500 złotych za taką kwotę można kupić dwuzakresowy router Wi-Fi z modemem ADSL oferujący większe możliwości.

Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2016


W recenzji wykorzystano zdjęcia ze strony netgear.pl
 Reklama

 Komentarze
#1 | Adamiak dnia 02/10/2016 19:38
Bardzo dobry ten sprzęcik, zdecydowanie polecam Grin
#2 | Bugaj dnia 31/10/2016 13:27
No świetnie się sprawdza, w domu i w pracy!
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=191

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook