Sieć społecznościowa Facebook ogłosiła, że ministerstwa 74 krajów wystąpiły do nich z wnioskami o udzielenie informacji na temat 38000 użytkowników Facebooka tylko w pierwszej połowie 2013 roku.
Facebook największa sieć społecznościowa stał się kolejną firmą ujawniającą informacje na temat udostępniania informacji o użytkownikach. Wcześniej takie raporty ujawniały takie firmy jak Google czy Microsoft. Podobnie jak inne firmy Facebook nie ujawnia szczegółowych danych, lecz jedynie statystyki.
Platformy takie jak Facebook czy Twitter stały się medium do przekazywania swoich poglądów np. przez aktywistów na całym świecie. Dlatego w wielu krajach wnioski władz o ujawnienie danych użytkownika odbierane są jako działania antydemokratyczne.
Wg opublikowanego dzisiaj raportu Ankara złożyła 96 wniosków o ujawnienie personaliów 173 użytkowników z czego Facebook udzielił informacji o 45 z nich. Facebook twierdzi, że firma początkowo była przeciwna ujawnianiu danych użytkowników, ale często firma jest zmuszona aby inny mogli bronić swoich praw. Firma nalega, by władze składały tylko uzasadnione wnioski.
Facebook napisał również w raporcie, że około 60 procent rządowych wniosków (26000 wosków) to wnioski dotyczące ujawnienia danych przestępców, oszustów w tym osób poszukiwanych.
Źródło: cybersecurity.ru |