W poradniku opiszę darmową usługę proxy, na wzór znanej technologi Turbo oferowanej w przeglądarkach Opera, Opera Mini.
Użytkownicy Opery zapewne zauważyli, że serwery często są niestabilne. Jest to zrozumiałe, codziennie z "Turbo" korzystają miliony użytkowników na całym świecie i trudno, aby przy takim obciążeniu oferowana usługa była w pełni niezawodna, mimo to posiadacze innych przeglądarek (Firefox, Internet Explorer) z zazdrością patrzyli na użytkowników Opery, aż do dzisiaj... :)
fasTun - alternatywa dla Opery Turbo
Alternatywą dla Opery Turbo jest fasTun. Z usługi można korzystać na każdym komputerze lub urządzeniu mobilnym, które wyposażone jest w przeglądarkę WWW i umożliwia skonfigurowanie serwera pośredniczącego. Użytkownicy Firefox docenią fakt istnienia dodatku, który implementuje obsługę fasTun w przeglądarce oraz sprawia, że włączenie/wyłączenie proxy jest bezproblemowe (podobnie jak w Operze, na pasku stanu widnieje ikona proxy).
Największe korzyści odniosą użytkownicy, którzy korzystają z wolnych połączeń typu GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA i mają nałożone przez dostawcę limity transferu. Użytkownicy szybkiego kablowego internetu muszą się liczyć ze znacznym spadkiem prędkości wczytywania stron, pobierania plików etc. Proxy fasTun należy wyłączyć, kiedy korzystamy z usług HTTPS lub też pobieramy pliki audio i video, pliki wykonywalne oraz inne dane nie podlegające kompresji.
Zalety fasTun:
- Kompresja ruchu HTTP (GZIP).
- Zredukowanie ilości pobieranych danych poprzez optymalizację kodu HTML i CSS.
- Kompresja obrazków PNG, GIF, JPEG.
- Zapewnienie anonimowości poprzez ukrycie prawdziwego adresu IP (pełna anonimowość dostępna wyłącznie w płatnej wersji Premium).
- Blokowanie reklam (opcja dostępna w płatnej wersji Premium).
- Łatwa konfiguracja przeglądarek do współpracy z fasTun (można skonfigurować dowolną przeglądarkę zarówno na PC jak i w telefonie lub innym urządzeniu mobilnym).
Porównanie oferty, dostęp płatny czy darmowy?
Serwer fasTun oferuje darmowy i płatny dostęp do proxy. Po wejściu w zakładkę PREMIUM ujrzymy porównanie dostępnych usług. Jak widzimy darmowa odmiana posiada liczne ograniczenia, lecz mimo to stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób korzystających z mobilnego internetu.
Funkcje | Darmowa wersja | Wersja Premium |
Przepustowość | 128 Kbit/s | 1 Mbit/s |
Limit skompresowanych danych na dzień | 100 MB | 1 GB |
Limit skompresowanych danych na tydzień | 300 MB | 3 GB |
Limit skompresowanych danych na miesiąc | 1 GB | 10 GB |
Pełna anonimowość | NIE | TAK |
Blokowanie reklam | NIE | TAK |
Wsparcie dla HTTPS (bez kompresji) | NIE | TAK |
fasTun - jak zacząć?
Przechodzimy na stronę fasTun.com i zakładamy konto, wybieramy przycisk Register. Wypełniamy formularz rejestracyjny i klikamy Submit.
Na wskazany adres e-mail powinna przyjść wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Do rejestracji najlepiej używać adresów w domenie gmail.com ponieważ czasem na polskie adresy wiadomości nie dochodzą. W razie dalszych problemów sprawdzamy także czy wiadomość nie została sklasyfikowana jako spam.
Po dokonaniu aktywacji przechodzimy do strony MyAccount i logujemy się na swoje konto (Log In).
Ujrzymy zestawienie w formie tabelarycznej dotyczące:
- Traffic volume to compression [MB] - określa liczbę MB danych przed optymalizacją.
- Traffic volume after compression [MB] - określa liczbę MB danych po skompresowaniu. Podane liczby są orientacyjne. Różnica pomiędzy ilością danych wysłanych do klienta a rzeczywistą wartością odebranych danych może być znaczna.
- Compression ratio - uzyskany stopień kompresji. Zależny jest głównie od typu przeglądanej treści oraz wybranych preferencji kompresji (w zakładce Settings).
- Saving [MB] - w ostatniej kolumnie znajdziemy informacje dotyczące ilości zaoszczędzonych MB dzięki zastosowaniu optymalizacji.
Zaawansowane ustawienia fasTun
W odróżnieniu do Opery Turbo, w fasTun można dopasować poziom optymalizacji do własnych potrzeb (Settings). Pierwszym ustawieniem jakie można zmodyfikować jest Image compression level, czyli poziom kompresji obrazków. Mamy do dyspozycji cztery opcje: Without compression - oryginalna jakość obrazu (wyłączona kompresja), Low compression - nieznaczna utrata jakości obrazu, Average compression - ustawienie domyślne, pozwala zaoszczędzić sporo transferu, lecz pogorszenie jakości obrazków jest już widoczne gołym okiem, Strong compression - bardzo niska jakość obrazków, dzięki temu ustawieniu można uzyskać największy stopień optymalizacji. Aktywacja ostatniej opcji spowoduje również wydłużenie czasu oczekiwania (response time), lecz jeżeli chcemy zaoszczędzić jak najwięcej transferu, opcję należy koniecznie włączyć.
Kolejnym ustawieniem jest konwersja obrazów GIF i PNG do formatu JPEG (Converting GIF and PNG images into JPEG), dzięki czemu można uzyskać znacznie większy stopień optymalizacji niż w przypadku tradycyjnej kompresji. Niestety, zdjęcia optymalizowane przy wykorzystaniu tej metody są bardzo złej jakości.
Wybierając opcję HTML/CSS optimization, kod każdej z przeglądanych stron zostanie poddany dodatkowej optymalizacji, co spowoduje znaczne zmniejszenie objętości wczytywanych stron, lecz czasem może prowadzić do niewłaściwego wyświetlania elementów danej witryny.
Dwie ostatnie opcje Full anonymity oraz Advertisement Blocking dostępne są w wersji Premium. Pierwsza odpowiada za całkowite ukrywanie adresu IP (do serwera nie są przesyłane dane w nagłówku HTTP_X_FORWARDED_FOR), także użytkownik przeglądając strony WWW może czuć się w pełni anonimowo. Darmowa wersja wprawdzie zmienia oryginalne IP użytkownika, lecz wciąż przekazuje do serwera informacje o pierwotnym źródle wywołania. Druga opcja blokuje wszelkie reklamy, które nie tylko zmniejszają komfort przeglądania, lecz również spowalniają wczytywanie się stron internetowych.
Wprowadzone modyfikacje zapisujemy przy użyciu Save.
Instalacja dodatku fasTun do przeglądarki Firefox
Dla użytkowników najpopularniejszej na świecie przeglądarki internetowej przygotowano specjalny dodatek, który wprowadza funkcjonalność podobną do Opery Turbo.
- Pobieramy dodatek fasTun Tool i instalujemy.
- Restartujemy przeglądarkę, w pasku stanu przeglądarki pojawi się dodatkowa ikona (gdy proxy wyłączone jest koloru szarego), należy ją aktywować, wygląd ikony zmieni się na zielony.
- W pasku adresu wpisujemy adres witryny i wciskamy ENTER.
- Pojawi się okno autoryzacji. Wprowadzamy nazwę użytkownika oraz hasło.
- Po kliknięciu OK proxy jest gotowe do użycia.
Konfiguracja innych przeglądarek do użycia z proxy fasTun
Przedstawiona we wcześniejszym punkcie metoda opiera się na instalacji dodatkowego oprogramowania, jednakże aby skorzystać z fasTun możemy wykorzystać wbudowany w przeglądarkę moduł zarządzania proxy. Praktycznie każdą przeglądarkę można zmusić w ten sposób do współpracy, wystarczy posiadać dane niezbędne do ustanowienia połączenia:
- Nazwa serwera lub IP: fastun.com
- Port: 7000
- Dane autoryzacyjne: login i hasło podane przy rejestracji konta.
Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w poradniku pt.
Konfiguracja serwera proxy w przeglądarkach internetowych.
Copyright © rokko
Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub fragmentów niniejszego artykułu jest zabronione.