Badacze ds. bezpieczeństwa z zespołu FortiGuard Labs firmy FORTINET opracowali raport jakie zagrożenia głównie będą czyhać na użytkowników w 2016 roku.
Pierwszym zagrożeniem będzie zwiększona liczba ataków pomiędzy urządzeniami mobilnymi. W przyszłym roku należy spodziewać się większej liczby ataków pomiędzy urządzeniami wearables i smartfonami. Wykorzystanie luk bezpieczeństwa pomiędzy gadżetach stanie się nową drogą dostępu do naszych smartfonów, gdzie trzymane są poufne dane.
Robaki i wirusy nie ominą wearables, stanowią one nową liczbę urządzeń, która jest podłączona do sieci Internet. Zakres celów ataku jest bardzo szeroki między innymi obejmuje smartwatche jak i sprzęt medyczny podłączony do sieci Internet. Eksperci w FortiGuard ostrzegają, że nawet proste urządzenia będą narażone na ataki.
Kolejnym typem ataków są ataki w chmurze i w środowiskach wirtualnych. Nowe złośliwe oprogramowanie potrafi przechodzić ze środowiska wirtualnego do hostującego systemu. Duża zależność od wirtualizacji chmur prywatnych jak i hybrydowych sprawia, że cyberprzestępcy chętniej zainteresują się tym środowiskiem.
W ręce cyberprzestępców trafiają coraz bardziej wyrafinowane narzędzia (ghostware), które ukrywają ślady ataku, dzięki którym eksperci ds. bezpieczeństwa mogli wykryć sprawców. Specyfika oprogramowania typu ghostware może utrudnić oszacowanie ilości wykradzionych danych w trakcie ataku.
Ostatnim zagrożeniem są szkodniki umiejące obejść nawet zaawansowane sandboxy (piaskownice), które służą do uruchamiania nieznanych aplikacji. Złośliwe oprogramowanie coraz częściej potrafi wykryć czy jest w trakcje inspekcji podczas, której zachowuje się jak normalny program. Po opuszczeniu sandboxa rozpoczyna ono swoje prawdziwe zadanie czyli infekowanie systemu.
Źródło: informacja prasowa
|