Firma Gainward, tajwański producent karty graficznych bazujących na procesorach NVIDIA GeForce, prezentuje znacząco podrasowaną w stosunku do wydania referencyjnego kartę graficzną Gainward GeForce GTX 460 2GB Golden Sample. Ta odsłona zdominowała pod każdym możliwym względem karty GTX 460 z wydania standardowego, dlatego też na chwilę obecną jest najwydajniejszą kartą graficzną z serii NVIDIA GeForce GTX 460 na świecie. Na pierwszy rzut oka widać, że zwiększono rozmiar pamięci wideo z 768MB do 2048MB, ale to dopiero przedrostek "nadwyżek" w nowej propozycji od Gainward.
Największym postępem wydaje się być poszerzenie szyny 192-bitowej szyny pamięci wideo do 256 bitów. Oczywiście nie obeszło się także bez zawyżenia zegara pamięci. W wersji Golden Sample taktowany jest on rzeczywistą częstotliwością 1800MHz. Wyprodukowany w 40-nanometrowym procesie technologicznym rdzeń graficzny podkręcono fabrycznie do 700MHz. W konwencjonalnej odsłonie karty GTX 460 jego zegar, to 675MHz. Pamiętano również o parametrach jednostek przetwarzania równoległego NVIDIA CUDA, które są niepodważalnym sercem układów z rodziny NVIDIA GeForce GTX 400 Series. Ich częstotliwość pracy podniesiono do 1400MHz. to byłoby na tyle, jeżeli chodzi o podkręcanie spod znaku Gainward Golden Sample ;)
Według zapewnień producenta całość przewyższa znacznie potencjałem wydajnościowym konkurencyjne karty graficzne z rodziny ATI Radeon HD5850 i HD5830. W starciu: GTX 460 Golden Sample kontra HD5850 i HD5830 w trybie DirectX 11 ta pierwsza wyprzedza karty od AMD o 18%. W trybie DirectX 10 wartość ta wzrasta do 32%. Są to jednakże jedynie puste procenty, choć spoglądając na specyfikację HD5850 i HD5830 można by się zdziwić, dlaczego przyrost mocy obliczeniowej GTX 460 Golden Sample do HD5850 i HD5830 jest w zasadzie tak niewielki. Nie można się jednak czepiać firmy Gainward. Poczyniła naprawdę wielki krok, jeżeli chodzi o GTX 460 w swoim wydaniu. Konkurencyjni producenci mają czego zazdrościć.
Zmiany, choć kosmetyczne nie ominęły również aktywnego systemu chodzenia karty. Oprócz marketingowej nazwy "GP Heatpipes" (Gainward Grand-Prix Heatpipes) zwiększono nieznacznie średnicę wirnika wentylatora osadzonego na podwójnym łożysku kulkowym do 80 milimetrów. Przyczyni się to znacznie do obniżenia temperatury karty, ale również do wzrostu tolerancji podczas overclokingu, co ucieszy użytkowników lubiących się w tym fachu. Potencjał drzemie także na śledziu karty. Znalazły się tam dwa gniazda DVI oraz złącza D-Sub i HDMI.
Źródło: Gainward |