W niedalekiej przyszłości inżynierzy z Europy stworzą dla robotów własną sieć Internet oraz bazę wiedzy na kształt encyklopedii Wikipedia. Obecnie badacze pracują nad projektem pozwalającym robotom na komunikację między sobą oraz poznawanie świata poprzez ujednolicone bazy danych.
Nowy projekt pod nazwą RoboEaeth pozwoli robotom na przesłanie swoich danych z wykonanych prac do bazy danych. Z drugiej strony pozwala on na pobranie danych przez robota, których aktualnie potrzebuje ich do jakiekolwiek pracy. Autorzy projektu twierdzą, że dzięki RoboEarth roboty mogą szybciej wykonywać różne zadania, a, poza tym można stworzyć optymalne rozwiązania dla różnych projektów. Europejscy eksperci stwierdzili, że w pierwszy etapie budowania bazy będą oni musieli wypełnić ją ręcznie.
Pomysł projektu RoboEarth polega na tym, że roboty mogą uzyskiwać nowe dane jeden raz, a potem je wielokrotnie wykorzystywać w oparciu o nagromadzoną wiedzę. Twórcy podstawowej bazy wiedzy będą musieli pracować na podstawie własnego języka oraz własnej technologii powiedział Markus Waibel z Federalnego Instytutu Technologii - Zurych, Szwajcaria. "Obecne roboty są w stanie oglądać oraz poznawać świat, ale ich pojedyncze możliwości są małe, istotnym tutaj procesem jest normalizacja" - dodał. Zdaniem specjalistów jednym z głównych wyzwań robotyki jest stworzenie środowiska "uogólnionej wiedzy".
"Większość twórców robotów tworzy własny system poznawania i przetwarzania informacji. W rzeczywistości, wszystkie projekty zaczynały od zera i są na podobnym etapie rozwoju. W RoboEarth mamy nadzieję stworzyć podstawy, które będą fundamentem dla wszystkich robotów, które będą z niego korzystać, a także uzupełniać bazę o swoją wiedzę i doświadczenie" - dodał Waibel.
Źródło: http://www.cybersecurity.ru |