Proces logowania do poczty Gmail, odbywa się za pomocą szyfrowanego protokołu HTTPS, ale niestety później połączenie domyślnie realizowane jest w otwarty sposób. W
otwartym liście skierowanym do Google'a, 38 osób w tym naukowcy wyższych uczelni z różnych państw świata skierowali prośbę, by Google zwiększyło nacisk na prywatność użytkowników oraz na zabezpieczenie przesyłanych wiadomości przed niepowołanymi osobami. Ogólnie mówiąc autorzy listu apelują o to, aby połączenie z Gmailem, Dokumentami i Kalendarzem Google'a było całkowicie szyfrowane.
Domyślnie szyfrowany jest tylko proces logowania, jednak po zalogowaniu połączenie już nie jest szyfrowane. Użytkownicy Gmaila jeśli chcą, mogą sami włączyć ręcznie opcję szyfrowania gdyż domyślnie jest wyłączona. Wystarczy w tym celu w Ustawieniach wybrać pole Połączenie przeglądarki i tam zaznaczyć „Używaj zawsze bezpiecznego protokołu HTTPS”. Taka opcja jest możliwa tylko przy Gmailu, użytkownicy Dokumentów czy Kalendarza Google mogą jedynie za każdym razem wpisywać w pasku adresu przeglądarki https://.
Dzięki szyfrowanemu połączeniu korespondencja e-mail jest bezpieczniejsza i trudniejsza dla zdobycia przez nieodpowiednie osoby. Oczywiście Google
Google zapoznało się z listem i przekonuje, że docenia walory HTTPS, ale i zauważa że użycie protokołu może spowolnić działanie usług. Aby jednak się upewnić czy utrudni to korzystanie z Gmaila, Google chce testowo udostępnić domyślne szyfrowanie HTTPS pewnemu gronu użytkowników. Jeśli domyślnie załączone szyfrowanie nie spowolni działania usług to Gmail będzie całkowicie szyfrowany a nie jak dotychczas tylko proces logowania. Dodatkowo Google będzie też prowadziło eksperymenty nad zaszyfrowaniem połączeń z Kalendarzem i Dokumentami.
Naukowcy w swoim liście zwracają uwagę na ten sam problem w innych usługach - użytkownicy Microsoft Hotmail, Yahoo Mail, Facebook czy MySpace także narażeni są na kradzież bądź przechwycenie danych i korespondencji. "Najgorsze jest to, że firmy te nie oferują klientom żadnej formy ochrony. Google przynajmniej umożliwia ją bardziej zaawansowanym użytkownikom" - czytamy w liście.