Logowanie
 IBM poczynił krok w kierunku superkomputerów budowanych z atomów
Naukowcy z laboratorium badawczego IBM w Zurychu opracowali nowoczesną technologię otrzymywania graficznych danych na temat struktury poszczególnych cząsteczek. Dzięki temu w przyszłości wyniki badań będą wykorzystywane przy tworzeniu elektroniki i pracy z blokami wielkości poszczególnych cząsteczek.

Marzeniem naukowców było zobaczenie cząsteczek w rozdzielczości wcześniej nieosiągalnej. Oni pragnęli ujrzeć na własne oczy poszczególne cząsteczki i atomy. Prace nad tym, naukowcy z IBM rozpoczęli już w 1945 roku. "Badanie to i jego wyniki są niezbędne do tworzenia komputerów złożonych z atomów. Takie urządzenia komputerowe będą znacznie potężniejsze i bardziej energooszczędne niż dzisiejsze komputery", powiedział przedstawiciel IBM.

Do tej pory naukowcy byli w stanie eksperymentować z chemiczną strukturą grup molekuł, ale nie mogli pracować nad poszczególnymi cząsteczkami. Obecne doświadczenia opisane przez firmę IBM odbywają się w iście ekstremalnych warunkach, gdzie temperatura otoczenia została obniżona do 5 stopni Kelvina, czyli minus 268 stopni Celsjusza. Same cząsteczki znajdowały się w warunkach próżni i pod wpływem oddziaływania pola elektrycznego.

Naukowcom udało się pracując na pentacenie, materii organicznej opartej na węglu, której stabilna sieć krystaliczna umożliwia stosowanie jego jako materiału na półprzewodniki, przejść przez warstwę elektronów i dostać się do atomowego charakteru poszczególnych cząsteczek.

Wcześniej naukowcom z IBM udało się także zmierzyć stan naładowania pojedynczego jądra atomu. Według firmy, oba te badania stawiają duży krok w stronę budowy nowych superkomputerów czy systemów szyfrowania, które nie będą podatne na hacking, a także superszybkich sieci komputerowych zdolnych przenosić terabajty danych na sekundę.

Według Gerhard Meier, naukowca z IBM Research, do badania atomu użyto specjalnego mikroskopu siłowego, gdzie w rzeczywistości, na końcu cienkiej igły znajdował się materiał badawczy, a samo badanie odbywało się poprzez pole magnetyczne. Aby uświadomić sobie o jak małą skalę chodzi, to można powiedzieć, że Pentacen składa się z 22 atomów węgla i 14 atomów wodoru. Długość takich cząsteczek to zaledwie 1.4nm, a odległość między dwoma sąsiadującymi atomami nie przekracza 0.14 nm.

Źródło: Cybersecurity

Skomentuj

Poleć znajomym:
Poprzedni

Minimem - skuteczna optymalizacja pamięci RAM
Następny

Światowy finał MSI Master Overclocking Arena 2009 za nami
 Reklama


 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook