Naukowcy z IBM Research stworzyli najmniejszą, miniaturową mapę Ziemi w historii. Stworzono tutaj miniaturowe igły krzemowe w skali 15 nanometrów.
Innowacyjna metoda obrazowania oferuje nowe możliwości dla rozwoju produkcji obiektów w nanoskali: chipów i sprzętu elektronicznego, jak również w medycynie, naukach biologicznych oraz optoelektronice. Dla przykładu stworzyli oni kilka dwuwymiarowych oraz trójwymiarowych obrazów. Tak, więc powstała przykładowo 25 nanometrowa kopia góry Matterhorn w Aplach (4478 m). A skala tego maleństwa? Ano wyniosła ona 1:5 milionów.
Co do mapy świata, to jej rozmiar wyniósł od 11 do 22 mikronów i została "namalowane" na polimerze. Tutaj wysokość 1000 metrów odpowiada zaledwie 8 nanometrom. Obraz został utworzony z 500 000 pikseli. Każdy piksel to zaledwie 22 nm2. Mapa ta powstała w 2 minuty i 23 sekundy, ciekawe prawda?
Stworzono także nanometrowy, zmatowiony napis IBM w krysztale krzemu, którego głębokość wyniosła 400 nanometrów.
Głównym elementem nowej techniki są malutkie, cienkie końcówki (sondy). Ich długość wynosi 500 nanometrów, zaś grubość kilka nanometrów. Sonda zamocowana jest na wysięgniku i przesuwana jest po powierzchni materiału z dokładnością do jednego nanometra. Podczas ogrzewania lub przyłożeniu określonej siły w nanoskali można usuwać warstwy materiału podłoża tworząc trójwymiarowe obiekty.
Podczas frezowania warstwy materiału na określoną głębokość tworzy się trójwymiarową strukturę z dokładnością namoetra, a to wszystko poprzez przyłożenie określonej siły. Przykładowo tworząc górę Matterhorn udało się zdjąć aż 120 warstw materiału. Nowa technika IBM zapewnia rozdzielczość do 15 nanometrów. Jak podaj twórcy można uzyskać jeszcze lepszą rozdzielczość, a to wszystko przy niższych środkach w porównaniu z innymi technikami nanometrowego obrazowania.
Inną zaletą tej techniki jest możliwość identyfikacji zapewniając możliwość kopiowania elementów. To wszystko uzyskuje się tą samą sondą. Dzięki temu można tworzyć całą produkcję nano korpusów, nanorurek i innych obiektów nanowielkości.
Źródło: f1cd |