Jak dotąd roboty, które świadomie podejmowały decyzje inteligentne znamy tylko z filmów science fiction, takich jak seria "Terminator". Czy w realnym świecie doczekamy się w najbliższym czasie inteligentnego robota, będącego odpowiednikiem tego z filmu ? Jest taka szansa, a najbliżej tego jest iCub.
iCub, to robot zbudowany ze skomplikowanych układów elektronicznych, z dużymi rejestrującymi otaczający go świat oczami, stalowymi rękami, tułowiem i nogami. iCub wielkością dorównuje 3-letniemu dziecku, wysokością nie przekraczając 100 centymetrów.
iCub dostępny jest w sześciu wersjach rozmieszczonych po europejskich laboratoriach, gdzie w jego mózg wszczepia się technologie, które mają upodobnić jego zachowania do zachować ludzkich dzieci, a konkretnie dąży się do osiągnięcia zdolności intensywnego uczenia się i poznawania świata, tak jak to jest w przypadku dzieci. Naukowcy mają nadzieję, że uda się zaprogramować robota tak, aby ten rozpoznawał obecną sytuację i potrafił dostosować swoje decyzje do niej. Decyzje mają być inteligentne i jak najbardziej adekwatne do zaistniałego zdarzenia.
Według Petera Forda Dominey, dyrektora badań nad iCub-em, głównym celem projektu jest zaimplementowanie w iCuba zdolności nawiązywania współpracy z ludźmi. iCub rozpoznać ma przykładowo czynność, jaką wykonuje człowiek i wykonywać to samo.
W południowo-wschodniej Francji, w Lyonie przeprowadzono eksperyment. iCub przyglądał się dwóm osobom, które wykonywały czynności z zabawkami i pudełkami. Ustawiano zabawkę na stole, po czym nakrywano ją pudełkiem. Następnie odkrywano zabawkę, zabierano ją i stawiano pudełko, tym razem bez nakrywania zabawki. Po dwukrotnym obejrzeniu czynności iCub perfekcyjnie wykonał to samo zadanie.
Taka, wydawać by się mogło, banalna zabawa udowadnia postęp w urzeczywistnieniu założeń twórców robota. W krótkiej perspektywie czasu iCub wykorzystany może być przy rehabilitacji osób chorych w szpitalach, np. jako towarzysz gier planszowych.
W dłuższej perspektywie czasu iCub stanie się nieodłącznym pomocnikiem domowym, jednak w tym wypadku należy uzbroić się w cierpliwość, nawet na długie lata.
Źródło:
Reuters