VirtualBox - profesjonalny
bezpłatny program do obsługi wirtualnych maszyn. Jest idealnym narzędziem dla użytkowników początkujących jak i zaawansowanych. Program ten pracuje na systemach Windows, Linux, Macintosh oraz OpenSolaris i jest w języku polskim.
VirtualBox pobierzesz z Naszego
działu download.
1. Konfiguracja programu VirtualBox
Po uruchomieniu VirtualBox wita Nas głównym oknem:
Na początku musimy skonfigurować program. A więc klikamy Plik => Ustawienia Globalne i przechodzimy do zakładki Ogólne.
Możemy zmienić domyślne ścieżki, w których program chowa obrazy dysków twardych (Default Hard Disk Folder) i pliki wirtualnej maszyny (Default Machine Folder). Zalecana jest zmiana domyślnej ścieżki na taką, aby partycja na której będą zapisywane te dane miała dużą pojemność, odpowiednią do Naszych potrzeb.
W drugiej zakładce - Input ustawiamy klawisz hosta. Po jego kliknięciu podczas pracy na wirtualnym systemie, VirtualBox wyłączy obszar pracy myszy i klawiatury na tej maszynie i spowoduje powrót to do systemu głównego (czyli do systemu na którym zainstalowany jest VirtualBox).
Kolejne zakładki są odpowiedzialne za ustawienie aktualizacji tego oprogramowania i wyboru języka.
2. Tworzenie wirtualnej maszyny
Klikamy na przycisk Nowa (znajdujący się w głównym oknie programu). Po pojawieniu się okna klikamy Next.
Teraz w polu Nazwa wpisujemy dowolną nazwę Naszej maszyny wirtualnej oraz wybieramy typ systemu, który ma wpływ na ilość pamięci ram dla niej (VirtualBox ją rezerwuje)
Ilość tej pamięci można zmienić w następnym oknie:
Oczywiście trzeba ustawić ten przydział optymalnie, nie powinno przydzielać się więcej niż połowa pamięci ram, którą posiadamy. Ilość przydzielonej pamięci zależy od tego, jaki system mamy zamiar postawić wirtualnie.
Po zrobieniu tego i kliknięciu Next Naszym oczom ukaże się wybór dysku twardego dla maszyny. Dyskiem twardym jest obraz, więc nie musimy się martwić o utratę danych z dysku fizycznego. Ponieważ My tworzymy pierwszy raz maszynę wirtualną, dla tego musimy też stworzyć nowy dysk, więc klikamy przycisk Nowy po czym w oknie, które się pojawi klikamy Next
Teraz pojawia Nam się takie okno:
Musimy wybrać czy nadamy niezmienną wielkość dyskowi (Fixed-size storagie), czy pozwolimy mu rozrastać w miarę potrzeb (Dynamically expanding storage).
Po czym klikamy Next
W kolejnym oknie
Wybieramy miejsce zapisania obrazu dysku i rozmiar dysku (jeżeli wybraliśmy dynamiczny dysk, ta wartość będzie oznaczać maksymalny rozmiar tego dysku)
Po czym klikamy Next i Finish i to samo robimy w następnych dwóch oknach.
W oknie głównym programu pojawiła się pozycja z stworzoną maszyną.
3. Konfiguracja wirtualnej maszyny
A więc żeby ją skonfigurować klikamy na jej pozycję w oknie głównym programu prawym przyciskiem myszy i wybieramy Ustawienia
W oknie które się pojawi (obrazek 8) możemy zmienić nazwę, którą nadaliśmy maszynie wirtualnej, system operacyjny który będzie instalowany na niej oraz wersja tego systemu. Można również zmienić rozmiar wcześniej ustawionej ilości pamięci ram oraz zmienić rozmiar pamięci wideo, z jakiej będzie korzystała wirtualna maszyna.
W zakładce zaawansowane możemy zmieniać kolejność startowania urządzeń w maszynie (robimy to za pomocą strzałek) lub wyłączyć je całkowicie (odhaczamy ptaszek przy danym urządzeniu).
Żeby móc zainstalować system operacyjny należy w zakładce CD/DVD-ROM zaznaczyć Zamontuj napęd CD/DVD-ROM oraz zaznaczamy Napęd CD/DVD-ROM gospodarza, jeżeli chcemy zainstalować system z płyty, którą wsadzimy do napędu bądź też możemy zainstalować system z obrazu płyty - w tedy wybieramy opcję drugą czyli Plik obrazu ISO.
Możemy również załączyć dźwięk w wirtualnej maszynie. Robimy to po przez zaznaczenie Enable Audio w zakładce Dźwięk (obrazek 11)
Wchodząc do zakładki Sieć możemy skonfigurować do czterech wirtualnych kart sieciowych. Adapter Type oznacza typ karty sieciowej a Attached to typ podłączenia.
Jeżeli mamy podłączone jakieś urządzenie podłączone do panelu USB, np. klawiatura bezprzewodowa na USB, warto ją dodać w zakładce USB: klikamy włącz kontroler USB oraz Dodaj filtr na podstawie urządzenia i wybieramy odpowiednią opcję.
Teraz możemy uruchomić maszynę wirtualną za pomocą przycisku Uruchom w głównym oknie programu.