Każdy kto choć interesował się budową wydajnej platformy serwerowej z pewnością napotkał na problem efektywności w przerośniętych systemach operacyjnych. Jedynym ratunkiem były własne lub okrojone kompilacje Linuksa. Chce to zmienić Intel, który przedstawił eksperymentalne podejście ModernFW do budowy oprogramowania układowego.
Problemem dzisiejszych platform stał się ich rozwój. Chcąc dać użytkownikom nowe funkcje, nowe oprogramowanie jednocześnie zachowując kompatybilność wsteczną, platformy stały się przerośnięte i niieefektywne. W tym celu Intel przygotował koncepcję ModernFW skierowaną głównie do serwerów pracujących w chmurze.
Dlatego też przedstawił nowe cele, które mają sprawić, że oprogramowanie układowe stanie się łatwiejsze w użyciu i kompilacji.
Celem jest tu nowoczesny system natywnego bootowania 64 bitowego, eliminacja starszych urządzeń, zminimalizowanie wsparcia dla urządzeń wbudowanych i emulowanych, tam gdzie to możliwe to przerzucenie zadań do systemu operacyjnego, zminimalizowanie liczby firmwarów urządzeń, wprowadzenie modułowej, modyfikowalnej konfiguracji oraz wprowadzenie wspólnych rozgałęzień kodu pomiędzy oprogramowaniem układowym a jądrem systemu operacyjnego
Ostatnim elementem jest wprowadzenie podejścia open source. Wg Intela pozwoli to na lepszy rozwój i przebadanie przez większą liczbę osób. To ma pozwolić na zwiększenie zaufania do danego rozwiązania i minimalizować szkodliwość znajdowanych ataków, na które szybciej będzie można reagować.
źródło: techpowerup.com |