Intel Corporation zaprezentowała prototyp układu do optycznej transmisji danych z dużymi prędkościami opartymi o zintegrowanymi w krzemie emitery i detektory laserowe. System ten może pracować z prędkością do 50 GB/s ale według Intela można nawet uzyskać 1Tbit/s.
W odróżnieniu od większości współczesnych systemów prototyp Intela nie należy do elementów dyskretnych, które wykrywają i generują światło. Zamiast tego są one położone już w krzemie, który zawiera także inne elementy. Wykonanie i zbudowanie tych systemów odbywa się już na etapie produkcji obwodów.
"Takie rozwiązanie wymaga integracji technologii produkcji krzemu i komunikacji optycznej. Takie optyczne chipy mogą się znaleźć w przyszłości w każdym komputerze", mówi Dr Mario Panichchia, dyrektor Intel Photonics Technology Lab.
W ramach demonstracji, Intel ujawnił system oparty na czterech różnych laserach w podczerwieni. Razem tworzą one jeden promień światła o dużej prędkości. Odbiornik zbiera je wszystkie razem i dekodują do formy elektrycznej. Odbiornik oczywiście też jest bardzo szybkim detektorem.
Według nich, system z czterema diodami może osiągać wydajność 25Gbit/s ale technicznie, przy 25 wiązkach, można uzyskać transfer na poziomie 1 terabita. Inną, ważną zaletą takiego systemu, jest możliwość pokonywania przez światło dalekich zasięgów, na które nie mogą sobie pozwolić sygnały elektryczne.
Źródło: cybersecurity |