Intel w tym tygodniu zaprezentował prototyp technologii optycznej zdolnej do transmisji danych z prędkością do 50 Gbps.
Dzięki takiej prędkości średniej długości film HD będzie przesyłany w czasie krótszym niż sekunda. Intel obiecuje, że taka technologia będzie dostępna do 2015 roku. Jednocześnie firma obiecała się skupić nad jej rozwojem dla komputerów stacjonarnych, laptopów, urządzeń wbudowanych, a także innych rodzajów elektroniki użytkowej.
Po raz pierwszy na temat rozpoczęcia prac nad tą technologią przesyłu, informacje pojawiły się około roku temu. Stało się to na konferencji Integrated Photonics Research Conference. Według Intela technologii tego typu jest o wiele więcej ale nikt nie koncentrował się nad ich upowszechnieniem. To co obecnie powstawało było przygotowane do stosowania w wąskich dziedzinach, jak np w superkomputerach. Teraz ma być zupełnie inaczej.
Obecna technologia została oparta na fotonice krzemowej, a całe rozwiązanie wbudowano w płytkę krzemową. Już od dawna Intel mówił, iż uważa technologię optycznej transmisji danych za bardzo obiecującą i wierzy, że takie systemy zastąpią łącza miedziane.
Pod koniec roku Intel zaprezentował pierwsze wyniki badań eksperymentalnych. Wtedy to okazało się, że system ten pozwala na przesyłanie danych z prędkością 50 Gb/s na odległość 50 metrów. Obecnie odległość jest dwa razy dłuższa, co jest już wystarczające dla większości zastosowań. Jednocześnie oczekuje się, że nowa technologia będzie też wspierała wcześniejszą LightPeak (Thunderbolt). Technologia ta, zastosowana m. in. w najnowszych laptopach Apple MacBook Pro, pozwalała na przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s.
Intel pracuje teraz nad zmniejszeniem kosztów produkcji hybrydowych układów krzemowo-optycznych, które działają na bazie związku jakim jest fosforek indu.
Źródło: cybersecurity.ru |