Korporacja Intel zamierza do końca roku zbudować eksperymentalny, wielordzeniowy procesor z kilkudziesięcioma rdzeniami.
Zgodnie z informacjami podanymi przez dyrektora technicznego Intela Justina Ratnerra, będzie on udoskonaleniem chipu 80-rdzeniowego Tera-Scale Teraflop Prototype. Miał on być zdolny do mocy obliczeniowej jednego teraflopa przy zużyciu energii na poziomie zaledwie 100 watów.
Nowy procesor zostanie całkowicie przeprojektowany i będzie posiadał całkowicie nowe funkcje, w porównaniu ze swoim protoplastą. Nie określono jaka liczba rdzeni pojawi się w tym procesorze. Podano tylko lakoniczną informację, że jest "to znacznie wyższa liczba jąder niż w normalnym procesorze".
Na razie eksperymentalne próby mogą wykazać, że taki procesor wielojądrowy nie jest tak efektywny jak obecne procesory, ale ich łączna moc może być wielokrotnie wyższa od tych co wskazują obecne rozwiązania. Inną cechą może być wysoka efektywność energetyczna poprzez wykorzystanie np systemu monitoringu temperatur rdzeni. Jeżeli w jednym obszarze temperatura wzrośnie, to obliczenia przejmą rdzenie z innej sekcji układu.
Oczekuje się, że "klaster na chipie" pomoże w budowaniu układów, które będą zużywać znacznie mniej energii i będą mogły pracować w dużych centrach obliczeniowych. Według Intela, pierwsze komercyjne rozwiązania mogą się pojawić w pierwszej połowie następnego dziesięciolecia.
Źródło:
compulenta