W nocy, władze irańskie przyznały, że doszło do ataku robaka Stuxnet w tym kraju. Około miesiąca temu, największe amerykańskie firmy antywirusowe odnotowały gwałtowny wzrost aktywności tego robaka internetowego przeznaczonego do prowadzenia ataku na irańskie instalacje przemysłowe, w tym na instalacje atomowe. Oprócz ataku na Iran, robak atakował sieci komputerowe w USA, Rosji oraz Indiach.
W półoficjalnej informacji agencji informacyjnej ISNA poinformowano, że w tym tygodniu eksperci Organizacji Energii Atomowej Iranu spotkali się, aby omówić kwestie jak sobie radzić z tym złośliwym kodem. Według doniesień irańskiej prasy, malware ten rozprzestrzenił się po całym kraju.
Według mediów zagranicznych, które powołują się na ekspertów ds bezpieczeństwa, wirus Stuxnet może zaatakować wiele komputerów przemysłowych na całym świecie, ale może być też częścią kampanii przeciwko instalacjom nuklearnym Iranu, zwłaszcza przeciwko nowej elektrowni w Bushehr. Wirus ten miał według nich zaatakować prawie 60% komputerów w Iranie. Sruxnet jest tutaj określany jako "superweapon" opracowanym specjalnie do prowadzenia ataku na cele, takie jak elektrownie.
Win32/Stuxnet stanowi poważne zagrożenie dla przemysłu. Po uruchomieniu złośliwego oprogramowania wykorzystuje on nieznane wcześniej luki w zabezpieczeniach przetwarzania plików z rozszerzeniem LNK. Nowa metoda może prowadzić do powstawania nowych szkodliwych programów, które korzystają z technologii infekcji poprzez USB.
Rozprzestrzenianie się wirusa na świecie wygląda następująco:
USA - 57,71%
Iran - 30,00%
Rosja - 4,09%
Indonezja - 3,04%
Wyspy Owcze - 1,22%
Wielka Brytania - 0,77%
Turcja - 0,49%
Hiszpania - 0,44%
Indie - 0,29%
Inne kraje - 1,73%
cybersecurity |