Eksperci z Kaspersky Lab przedstawili prognozy zagrożeń IT na lata 2011-2020. Prognoza została oparta na analizie zmian i incydentów w branży IT w ostatnich dziesięciu latach oraz wg najnowszych trendów rozwoju komputerów, telefonów komórkowych oraz systemów operacyjnych.
Przez ostatnią dekadę do najważniejszych trendów analitycy zaliczyli:
- Mobilność i miniaturyzacja. Coraz mniejsze urządzenie posiadają dostęp do Internetu z dowolnego miejsca na świecie. Sieci Wi-Fi stają się najpopularniejszą technologią łączenia z Internetem.
- Tworzenie wirusów przekształciło się w cyberprzestępczość.
- Windows nadal posiada czołową pozycję wśród producentów systemów operacyjnych dla komputerów klasy PC
- Duża konkurencja na rynku platform mobilnych.
- Wyszukiwarki oraz portale społecznościowe stanowią najpopularniejsze usługi w Internecie
- Zakupy przez Internet - ogromna gałąź rynku generująca zyski przekraczające budżety niektórych państw.
Koniec panowanie Microsoftu?
Analitycy przewidują koniec dominacji systemu Windows jak systemu operacyjnego dla domowych użytkowników. Jako platforma biznesowa główny produkt Microsoftu pozostanie na swojej obecnej pozycji, lecz domowi użytkownicy coraz częściej sięgają po inne systemy operacyjne. Wg obecnych badań liczba urządzeń uzyskujących dostęp do Internetu za pośrednictwem alternatywnych platform jest niemal równa urządzeniom z platformą windowsową. Wzrost liczby nowych systemów operacyjnych wpłynie na ogólne bezpieczeństwo - cyberprzestępcy nie będą w stanie stworzyć szkodliwych programów na wszystkie platformy. Będą oni musieli wyspecjalizować się w atakach na firmy korzystające w Windows lub na atakowanie wielu różnych systemów operacyjnych.
Podział cyberprzestępczośći
Cyberprzesępcy w 2020 roku podzielą się na dwie główne grupy: pierwsza z nich wyspecjalizuje się w atakach na firmy (przeprowadzanych czasem na zamówienie). Szpiegostwo przemysłowe, kradzież baz danych oraz ataki mające na celu niszczenie reputacji będą bardzo dochodowe. Druga grupa cyberprzestępców skupi się na atakach na systemy i usługi. Atakowane będą systemy wpływające na nasze codzienne życie np. transport, cyberprzestępcy skupią się na kradzieży i wykorzystywaniu danych dot. zwyczajów klientów.
Niegasnąca popularność Internetu
Internet utrzyma popularność jako narzędzie pozwalające na komunikację, dostarczające wielu rozrywek oraz jako źródło informacji. Standardem będzie posiadanie dostępu do Internetu w telefonach komórkowych oraz smartphonie, które będą wymieniać i przekazywać informację bez konieczności interakcji człowieka.
Botnety, będące obecnie największym zagrożeniem IT będą dalej ewaluować. Do ich rozrostu przyczynią się urządzenia mobilne oraz inne urządzenie mające dostęp do Internetu. Komputery Zombie w znanej nam postaci przestaną być wykorzystywane.
Analitycy przewidują duże przeobrażenie narzędzi i technologii służących do komunikacji. Komunikacja w Internecie przy pomocy klawiatury stanie się przeszłością. Spamerzy będą musieli obmyślić nowe techniki dostarczania niechcianych treści. Spam będzie obecny w urządzeniach mobilnych jego ilość w porównaniu ze stanem obecnym wzrośnie znacząco. Eksperci przewidują spadek cen za korzystanie z Internetu, dzięki intensywnemu rozwojowi systemów komunikacji komórkowej.
Źródło: informacja prasowa Kaspersky Lab |