Przez ostatni rok publikowaliśmy analizy bezpieczeństwa sieci WiFi w Polsce, jakie prowadziła firma Kaspersky Lab. Na zakończenie badań, firma ta prezentuje podsumowanie swoich badań.
To już drugie takie badania jakie prowadzone były w naszym kraju. Podobnie jak w pierwszej serii, która miała miejsce w 2009 r., przebadane zostały w latach 2010/2011 następujące miasta: Toruń, Katowice, Kraków, Łódź, Warszawa, Lublin, Trójmiasto oraz Poznań. W drugiej edycji lista została powiększona o Częstochowę, Kielce i Wrocław.
W najnowszym badaniu łączny odcinek przejechanych drug wyniósł 200 kilometrów, zaś liczba przebadanych sieci WiFi wyniosła 22.5 tysiąca.
W większości badanych wcześniej miejsc, teraz odnotowano wzrost liczby sieci zabezpieczonych poprzez system WPA lub WPA2. Wzrostem takich sieci może się pochwalić Poznań i Lublin (po 15%) oraz Toruń (12%). Niestety w wielu miastach nadal spora liczba sieci pozostaje niezabezpieczona. Najwięcej sieci otwartych przybyło w Katowicach (10%) oraz Warszawie (12%), a przecież skonfigurowanie zabezpieczeń zajmuje tylko chwilę.
Z badań można wysnuć wniosek, że do zapomnienia odchodzi stare zabezpieczenie w postaci WEP. To jego kosztem wzrasta liczba sieci zabezpieczonych poprzez WPA i WPA2. Niestety też rośnie liczba sieci niezabezpieczonych. Na szczęście wzrost jest niewielki i wynosi 2.5 procent.
Jeśli chodzi o to kto najlepiej się zabezpiecza, to wygrywa Wrocław. To tam jest najwięcej sieci zabezpieczonych algorytmami WPA i WPA2 oraz najmniej sieci otwartych. Najgorzej natomiast wypada Częstochowa.
Kolejne analizy już w 2012 roku.
źródło: Kaspersky Lab |