Kaspersky Lab przedstawił raport na temat spamu w drugim kwartale 2010 roku. Zgodnie z raportem, jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego kwartału był zmasowany atak spamu z wykorzystaniem formularzy html w sieciach społecznych.
E-maile jakie trafiają do użytkowników zostały sfałszowane. Głównie w ramach usług Facebook, Twitter, Digg, Amazon, Windows Live, YouTube, Skype oraz Wikipedia. Większość z tych pism przypomina atak phishingowy, jednak pod linkiem, użytkownik trafia na miejsce, gdzie znajduje się złośliwy skrypt.
Najczęściej używanym trojanem jest Trojan-Downloader.JS.Pegel.g, który zajął pierwsze miejsce wśród zagrożeń. Konie trojańskie tego typu są powiązane ze stronami html zawierającymi szkodliwe skrypty napisane w języku JavaScript. Przekierowują one ofiary na strony intruzów, na których znajdują się treści reklamowe i złośliwy kod do pobrania na komputer. Podobnie zachowują się trojany z rodziny Redirector.
W sumie w raporcie tym znajdują się trzy takie trojany downloadery. Wcześniej żaden z nich nie znajdował się na liście Top 10. Zmiana ta wyraźnie wskazuje na planowany atak spamu.
Na liście top spamerów nadal prowadzi USA (15%). Po Stanach znajdują się Indie (8.5%) i Wietnam. Co ciekawe do top spamerów dołączyły Włochy (3.3%) oraz Hiszpania (2.8%). Ponadto odnotowano zwiększony napływ spamu z krajów Ameryki Łacińskiej skąd pochodziło prawie 16.3% niechcianych wiadomości.
Źródło: cybersecurity |