Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 1.06 miliarda euro na firmę Intel. Grzywna została nałożona za naruszenie przepisów antymonopolowych w sprawie nadużywania pozycji dominującej na rynku. Chodzi dokładnie o uczestniczenie w nielegalnych praktykach antykonkurencyjnych w celu wykluczenia innych producentów z rynku procesorów x86.
W całym okresie od października 2002 do grudnia 2007, Intel posiadał dominującą pozycję na światowym rynku procesorów x86 (co najmniej 70%). Komisja stwierdziła, że Intel zaangażowany był w dwie formy nielegalnych praktyk. Po pierwsze, Intel dawał częściowo lub całkowicie ukryte rabaty dla producentów komputerów, pod warunkiem, że zakupią oni prawie wszystkie lub wszystkie procesory od Intela. Po drugie, Intel dokonywał płatności bezpośrednich dla producentów komputerów, w celu powstrzymywania lub opóźniania rozpoczęcia sprzedaży konkretnych produktów zawierających procesory konkurencji, a także za ograniczenia ich kanałów dystrybucji.
Komisarz Neelie Kroes powiedziała: "Intel szkodził milionom europejskich konsumentów poprzez celowe działania blokująec konkurencję na rynku chipów komputerowych od wielu lat. Takie poważne i trwałe naruszenie unijnych przepisów dotyczących ochrony konkurencji, nie może być tolerowane".
Sprawa dotyczyła komputerów produkowanych przez: Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC. Detalistą był Media Saturn Holding, właściciel sieci MediaMarkt.
W wyniku rabatów, zdolności konkurencyjnych producentów do konkurowania i innowacyjności została osłabiona i doprowadziło to do zmniejszenia możliwości wyboru dla konsumentów. W wielu krajach zniżki stosowane przez Intela są uznawane za bezprawne, ponieważ efektem ich stosowania jest kłamliwe odbieranie wyboru dla konsumentów.
Komisja posiada wiele dowodów na poparcie stwierdzenia nielegalnych działań Intela. Dowodami są chociażby e-maila uzyskane podczas niezapowiedzianych kontroli, czy odpowiedzi firm występujących w sprawie na pytania stawiane przez Komisję Europejską.
Źródło:
http://europa.eu/