Logowanie
 Kompaktowy ekstender sieci bezprzewodowej EDIMAX EW-7438RPn

Duże zagęszczenie domowych sieci Wi-Fi sprawia, że wzajemnie się one zagłuszają. Słaby sygnał sieci bezprzewodowej powoduje zerwanie połączenia z Internetem lub mocny spadek transferów czyli szybkości Internetu.





Firma EDIMAX wypuściła na rynek bardzo kompaktowe urządzenie do rozszerzania istniejącej sieci bezprzewodowej. To urządzenie w porównaniu do innych ekstenderów jest bardzo niewielkie i nie posiada zewnętrznej anteny. W dzisiejszej recenzji przekonamy się czy niewielkie urządzenie poradzi sobie z rozgłoszeniem sieci Wi-Fi na cały dom.



Wygląd i wykonanie

Urządzenie ukryte jest we wtyczce jest bardzo małe i nie zajmuje dużo przestrzenie przy gniazdku elektrycznym. Ekstender wykonano z białego lakierowanego plastiku. Od przodu widoczna jest przeźroczysta obwódka, oraz mało rzucające się w oczy logo producenta. Od góry znajdziemy przycisk WPS który również służy jako reset urządzenia. Po bokach widać niewielkie otwory wentylacyjne. W urządzeniu brak jest innych wejść oprócz wtyczki do gniazda elektrycznego. Wtyczka jest nie wymienna więc posłuży tylko w krajach europejskich. O stanie pracy informują kolorowe diody LED.


Specyfikacja

Obsługiwane standardy sieci bezprzewodowej802.11b(do 11Mb/s)
802.11g (do 54Mb/s)
802.11n (do 300Mb/s)
Częstotliwość2,4000~2,4835GHz
ZabezpieczeniaSzyfrowanie WEP 64/128-bit
WPA-PSK, WPA2-PSK 802.1x
WPS (Wi-Fi Protected Setup)
WymaganiaIstniejąca sieć bezprzewodowa 2.4GHz
Przeglądarka Internet Explorer 7 lub nowsza, najnowsze Google Chrome, Firefox, Safari)
iOS 5 lub Android 4.x, lub nowszy dla aplikacji EdiRange
ZasilanieWbudowany zasilacz 220~240V 0.15A 50~60Hz
Anteny2 wewnętrzne anteny
Wymiary42 x 42 x 72mm
Waga40g
CertyfikatyCE, FCC


Konfiguracja

Urządzenie przy pierwszym włączeniu należy skonfigurować poprzez bardzo intuicyjny konfigurator dostępny poprzez przeglądarkę www. W przeglądarce wystarczy wpisać podany w instrukcji adres IP lub wpisać adres http://edimaxext.setup który przekieruje na stronę konfiguracji. Pierwszym krokiem jest podanie loginu i hasła dostępu do urządzenia domyślnie jest to admin a hasło to 1234. Dane dostępowe można zmienić na stronie konfiguracyjnej. Po zalogowaniu automatycznie przechodzimy do kreatora który wyszukuje automatycznie wszystkie dostępne sieci Wi-Fi naszym zadaniem jest wybranie SSID rozszerzanej sieci i wprowadzenie hasła do sieci. Resztą zajmie się konfigurator, który utworzy sieć o nazwie Ext_SSID_naszej_sieci. Hasło do sieci pozostaje takie samo. Jeżeli nasza sieć jest ukryta lub konfigurator jej nie wykrył można wprowadzić ręcznie SSID sieci oraz hasło.





Aplikacja mobilna

Ekstenderem można również zarządzać poprzez mobilną aplikację dostępną na platformy Android oraz iOS. Aplikacja pozwala na konfigurację urządzenia po pierwszym ustawieniu parametrów sieci. Można w niej zmienić hasło dostępu do urządzenia, ustawić harmonogram działania czy moc rozgłaszanego sygnału.









Testy mocy sygnału

Producent w instrukcji zaleca aby urządzenie umieścić w miejscu, gdzie siła sygnału sieci rozszerzanej wynosiła ponad 60 procent. W moim przypadku siła sygnału wynosiła ponad 60 procent. Pomiaru sygnałów dokonałam w pomieszczeniu w którym był podłączony ekstender, w najbardziej oddalonym punkcie domu od głównego routera oraz na poziomie gdzie router jest ustawiony.
Pomiary dokonałam na tablecie z aplikacją WiFi Analyzer.
Pomiar przy urządzeniu EDIMAX pokazuje że urządzenie generuje sygnał o sile -36dB co na tak małe urządzenie jest wynikiem bardzo dobrym.
Pomiar w najbardziej oddalonym punkcie domu od głównego routera pokazuje, że sygnał został wzmocniony o około -20dB (router domowy: -81dB, EDIMAX -61dB) co gwarantuje stabilne połączenie internetowe.
Ostatni pomiar dokonany został na parterze domu w niedalekiej odległości od routera głównego sygnał eksetndera został nieco zagłuszony przez domowy router co widać po sile obu sygnałów. wynoszącej domowy router: -52dB EDIMAX: -78dB



Podsumowanie

Testowane urządzenie spisało się w domku jednorodzinnym rozszerzając się w najdalszych kątach, w których zasięg bywa niewystarczający do płynnego surfowania po Internecie. Jednakże brak zewnętrznych antenek może powodować, że w większych budynkach urządzenie będzie generować za słaby sygnał Wi-Fi do pokrycia newralgicznych miejsc. Minusem jest brak wymiennych wtyczek, które mogą przydać się w podróży.

Plusy:


+Kompaktowe wymiary
+Aplikacja mobilna
+Łatwość konfiguracji

Minusy:


-Mało opcji konfiguracji
-Wewnętrzne anteny
- Brak wymiennych wtyczek

Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2015
 Reklama

 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami

/recenzja.php?recenzje_id=171

 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook