1. Diagnoza problemu
Sprawdzamy, czy dysk widoczny jest przy starcie systemu (między innymi urządzeniami wyświetlanymi przez BIOS). Jego obecność mówi jego o właściwym podłączeniu i możemy przejść do punktu 3. Jeżeli nie został wykryty, bądź wyskakują jakieś błędy, należy sprawdzić jeszcze raz jego połączenie, czyli przechodzimy do punktu 2.
2. Sprawdzenie podłączenia dysku i reset BIOS'u
Każdy dysk wewnętrzny ma 2 gniazda - jedno odpowiadające za zasilanie, a drugie za przesył danych.
Zasilanie
Sprawdzamy i ewentualnie dociskamy wychodzącą z zasilacza wtyczkę do gniazda w dysku. W przypadku dysków ATA i starszych dysków SATA wtyczka ta to molex
http://pl.wikipedia.org/wiki/Molex, w przypadku większości dysków SATA wtyczka ta wygląda tak:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SATA_power_cable.jpg Gdy uruchomimy komputer, dysk (talerzowy, pomijam dyski SSD) powinien zacząć lekko wibrować, dotykając go, możemy upewnić się, że zasilanie jest właściwie podpięte.
Przesył danych
W przypadku dysków ATA, podłącza się je taśmą z 3 wtyczkami wyglądającą tak:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Ata_20070127_002.jpg Na jednej takiej taśmie, można podłączyć 2 urządzenia. Powinniśmy to wykonać w następujący sposób: pierwszą wtyczkę należy włożyć w gniazdo IDE znajdujące się na płycie głównej, kolejną wtyczkę (środkową) należy wetknąć w gniazdo urządzenia działające w trybie slave, a ostatnią wtyczkę w gniazdo urządzenia działające w trybie master. Jeżeli do jednej taśmy podłączamy jedno urządzenie, niech będzie ono ustawione na master (i podłączone ostatnią wtyczką taśmy), gdy mamy 2 urządzenia niech będą ustawione według schematu: płyta główna---urządzenie slave---urządzenie master. Dyski twarde dobrze jest podłączyć taśmą 80-żyłową, a na jednej taśmie nie zaleca się podłączania dysku twardego i napędu optycznego na raz. Tryb urządzeń ustawiamy zazwyczaj zworką: na etykiecie urządzenia, bądź koło pinów na które nakładamy zworkę, znajdziemy instrukcję w jakiej pozycji mamy ustawić zworkę, by dane urządzenie działało w określonym trybie.
W przypadku dysku SATA, podłączamy wtyczkę tasiemki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SATA_Data_Cable.jpg do gniazda płyty głównej, a drugą wtyczkę do gniazda dysku. Jeżeli nasza płyta nie obsługuje standardu SATA II, a nasz dysk jest właśnie w tym standardzie, należy ustawić zworkę ograniczającą ten dysk do standardu SATA I.
Gdy upewniliśmy się, że wszystkie wtyczki są dokładnie wetknięte w gniazda, a kable są w dobrym stanie (nie są przegięte, przerwane), możemy przejść do ustawienia BIOS'u.
BIOS
Jeżeli dysk nie został dalej wykryty w BIOS'ie musimy go zresetować.
http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=21
Po wykonaniu tych czynności
Jeżeli dysk nie wibruje, możliwe, że kable zasilające są poprzerywane (spróbujmy wetknąć inny działający kabel).
Jeżeli dysk nie jest widoczny w BIOS'ie, możliwe, że taśma odpowiedzialna za przesył danych jest zepsuta (spróbujmy wymienić ją na sprawną).
Jeżeli to nie pomoże, prawdopodobnie dysk jest zepsuty, spróbujmy podpiąć go u znajomego, albo oddajmy na gwarancji.
3.Sformatowanie dysku
Jeżeli dysk został poprawnie wykryty przez BIOS, a mimo to system dalej go nie widzi, problem prawdopodobnie tkwi w tym, że dysk nie jest sformatowany.
Windows XP:
Wchodzimy do Zarządzania dyskami:
[PPM na Mój komputer>Zarządzaj>Zarządzanie dyskami] albo [Start>Uruchom>diskmgmt.msc] a następnie [PPM na nowym dysku>Formatuj] i ustawiamy partycje tak jak chcemy.