Według badań przeprowadzonych przez Office of Fair Trading (OFT), jedna na dziesięć osób zakupujących w Internecie bilety na koncert swoich idoli pada ofiarą fałszywej witryny internetowej. Statystyki są niepokojące, dlatego też instytucja OFT rozpoczyna kampanię, która ma uświadomić kupujących, jak bezpiecznie pozyskać bilety na koncert w Sieci.
Czołowy radiowy program informacyjny stacji BBC, Newsbeat, otrzymał telefon od poszkodowanej Lyndsey Wienand, 27-letniej mieszkanki Battersea, południowo-zachodniej dzielnicy Londynu, która podekscytowana koncertem Madonny wpisała w wyszukiwarce internetowej frazę mającą przekierować ją na witrynę sprzedającą bilety na ten koncert. Miała pecha, ponieważ trafiła na stronę, która oferowała bilety w cenie 300 brytyjskich, lecz nie miała pojęcia, że serwis jest fałszywy.
Nieświadoma niczego dokonała płatności za pośrednictwem karty kredytowej.
Jak bronić się przed fałszerzami ?
Przede wszystkim potwierdźmy wiarygodność strony poprzez zdobycie danych kontaktowych do jej właściciela. W takim przypadku niedopuszczalnym jest brak numeru telefonu właściciela bądź administratorów dostępnego do wglądu kupujących.
Sprawdźmy jak długo witryna znajduje się w Sieci. Kilkudniowa działalność strony wydaje się być wysoce podejrzana. Poszukajmy w Internecie komentarzy na temat serwisu, w którym zamierzamy kupić bilet na koncert. W miarę możliwości dokonuj płatności kartą kredytową, ponieważ masz szansę na odzyskanie całej utraconej kwoty, jeżeli padniesz ofiara fałszerstwa.
Często bywa tak, że fałszywe serwisy oferujące bilety na koncert są wiernymi kopiami tych prawdziwych, przeważnie cieszących się dużym prestiżem. W tym przypadku należy dokładnie sprawdzić adres strony widoczny w pasku adresu czy nie zostały dodane pojedyncze, czasami na pierwszy rzut oka niewidoczne znaki.
Ofiarami oszustw najczęściej są osoby niezwykle podekscytowane koncertem, chcące jak najszybciej zdobyć bilety, w obawie, że te zaraz nie będą dostępne.
Przypadek Lyndsey Wienand zakończył się "happy-endem", a to dzięki dokonaniu wpłaty kartą kredytową. Jako, że padła ofiarą fałszywej transakcji, otrzymała ona całkowity zwrot wpłaconej na fałszywe konto kwoty.
Źródło:
BBC