Tajwańska korporacja Leadtek Research wprowadziła dziś oficjalnie na rynek dwa modele układów graficznych przeznaczonych dla profesjonalnych, niezwykle wydajnych systemów komputerowych zwanych potocznie stacjami roboczymi. Takowe systemy dysponują ogromną mocą obliczeniową, która wykorzystywana jest głównie do badań naukowych czy skomplikowanego renderingu w grafice 3D. W tym wypadku swą ogromną rolę odegrają wdrożone właśnie do sprzedaży karty z rodziny NVIDIA Quadro 4000 oraz NVIDIA Quadro 5000, bo to one są najnowszą propozycją od Leadtek. Po raz pierwszy układy z rodziny NVIDIA Quadro wyposażono w rdzenie graficzne oparte na 40-nanometrowej architekturze Fermi. To właśnie w owych rdzeniach graficznych, a konkretnie w procesorach strumieniowych NVIDIA CUDA drzemie cały potencjał wydajnościowy.
Nieco mniej wydajna odsłona, czyli Leadtek NVIDIA Quadro 4000 dysponuje 256 procesorami przetwarzania równoległego NVIDIA CUDA, natomiast wersja Quadro 5000 tych samych jednostek posiada 352, które wchodzą w skład architektury rdzenia graficznego. Ten jest w pełni zgodny z technologią DirectX 11, Shader Model 5.0 oraz OpenGL 3.2, a co za tym idzie z funkcją Scalable Geometry oraz tak zwaną teselacją, czyli skomplikowaną obróbką i podziałem figur geometrycznych na malutkie trójkąciki. Rdzenie CUDA w ciągu jednej sekundy przetwarzają niewyobrażalną liczbę 1,300,000,000 owych trójkątów (Scalable Geometry Engine Technology). Taka wydajność ośmiokrotnie przewyższa poprzednią odsłonę procesorów graficznych od NVIDII, mianowicie serię GTX 200 Series.
Leadtek NVIDIA Quadro 4000 wyposażona jest w 2048 MB pamięci wideo DDR5, której 256-bitowa szyna dostępu gwarantuje przepustowość rzędu 89,6 GB/sekundę. O 500 MB więcej pamięci, bo aż 2548 MB posiada karta Leadtek NVIDIA Quadro 5000. W tym przypadku 320-bitowa szyna pamięci zapewnia przepustowość na poziomie 120 GB/sekundę. W obu przypadkach kości pamięci zgodne są ze sprzętową funkcją korekcji błędów ECC (Error Correction Code).
Z ciekawostek dodam, że układy są w stanie generować sygnał wideo w niebotycznej rozdzielczości 36 MPix (36 milionów pikseli), który będzie rozbity na osiem pojedynczych monitorów (wyświetlaczy).
Źródło: Leadtek |