Linux Torvalds zaprezentował finalną wersję systemu operacyjnego Linux z jądrem w wersji 3.0. Pierwotnie premierę nowej wersji systemu zaplanowano na 19 lipca, lecz ze względu na błędy w oprogramowaniu przesunięto datę o trzy dni. Dokładnie 20 lat temu wydano pierwszą stabilną wersję Linuxa, a osiem lat temu wydano stabilną wersję 2.6.
Nowa wersja zawiera głównie nowe sterowniki do urządzeń, wiele drobnych poprawek oraz inne innowacje. Społeczność twórców Linuxa doszła do wniosku, że wydanie kolejnych wersji jądra będzie związana z upłynięciem czasu, a nie z zgromadzeniem wielu poprawek. W wersji 3.0 znajdują się rutynowe aktualizacje, mało jest w, nim rewolucyjnych innowacji w porównaniu z wersją jądra 2.6.39, która jest najnowszą wersją jądra 2.6.
Szef rozwoju jądra powiedział, że logicznie byłoby wydać wersję 3.0 w określonym czasie np. na nowy rok, chociaż byłby to za długi okres oczekiwań. "Jak wszyscy wiecie nie wydajemy nowych wersji w zależności od technologii a opieramy się na czasowych odstępach pomiędzy wydaniami. Teraz stoimy na początku trzeciej dekady" - napisał Torvalds.
Innowacje w jądrze 3.0: poprawiono system równoległego przetwarzania danych, który jest istotny dla nowoczesnych procesorów, lepsze wsparcie dla systemów plików ex4 i btrfs (B-drzewo systemu plików). Poprawiono także mechanizm pełnej wirtualizacji KVM i Xen. Fakt ten ma pozytywny wpływ na wydajność jądra pracującego z wieloma systemami operacyjnymi.
Źródło: cybersecurity.ru |