Ubiegłego roku aż 40% firm średniej wielkości padło ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych, a 75% uważa, że poważny wyciek danych mógłby spowodować załamanie ich działalności biznesowej.
McAfee - największa na świecie firma specjalizujące się w bezpieczeństwie informatycznym podczas konferencji FOCUS 10, 13 października 2010 roku w Las Vegas opublikowała raport pt.
„The Security Paradox” („Paradoks bezpieczeństwa”), z którego wynika, że w ciągu ostatniego roku nastąpiło nasilenie ataków na sieci i systemy firm średniej wielkości.
Jak wynika z badań, ponad połowa ankietowanych firm średniej wielkości z całego świata, w minionym roku odnotowała wzrost liczby incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa, 40% padło ofiarą naruszenia bezpieczeństwa danych, a 75% uważa, że poważny wyciek danych
mógłby spowodować całkowite załamanie ich działalności.
W tegorocznym, trzecim już z kolei, raporcie „The Security Paradox” porównano koszty działań prewencyjnych z kosztami działań interwencyjnych, poddano analizie podejście firm średniej wielkości do bezpieczeństwa informatycznego oraz zestawiono jej wyniki z rzeczywistym stanem bezpieczeństwa. Ponad 83% respondentów przyznało się do obaw, że ich firmy mogłyby stać się celem zamierzonego ataku, a 51% firm już zostało zaatakowanych. W 16% firm, które stały się ofiarami ataku odtworzenie danych zajęło ponad tydzień. Najpoważniejszą konsekwencją tych ataków był wyciek danych.
Z badań wynika także, że 33% firm średniej wielkości musiało sprostać wielokrotnym incydentom naruszenia bezpieczeństwa sieciowego. W 55% tych przypadków analiza i naprawa sytuacji zajęły nawet 5 godzin.
Nie za dobrą wiadomością jest to, że 58% respondentów z całego świata poświęca niecałe 3 godziny tygodniowo na ocenę i analizę bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej. W poprzednim roku wskaźnik ten wynosił 65%.
Raport „The Security Paradox” powstał na zlecenie firmy McAfee na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Bloor Research. Ankietą objęto ponad 1100 respondentów odpowiedzialnych za infrastrukturę informatyczną, zarządzanie nadzorem, ryzykiem i zgodnością z przepisami lub za sprawowanie ogólnej pieczy nad tymi obszarami. W badaniu brały udział firmy zatrudniające od 51 do 1000 pracowników z Australii, Brazylii, Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
„Konieczność dotrzymywania kroku zagrożeniom znacznie utrudnia działalność firm średniej wielkości” ― powiedział Alex Thurber, wiceprezes firmy McAfee ds. współpracy z partnerami handlowymi. „Lawinowy wzrost liczby oraz poziomu zaawansowania szkodliwych programów wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie firm średniej wielkości, które usiłują się rozwijać w warunkach silnej konkurencji i powolnego wychodzenia gospodarki z kryzysu. W efekcie, choć liczba zagrożeń nieustannie rośnie, paradoksalnie mamy do czynienia ze spadkiem nakładów na ich zwalczanie”.
Źródło: Informacja prasowa