Firma McAfee opublikowała raport na temat zniechęcenia przedsiębiorstw do wdrażania technologii Web 2.0. Niechęć ta wynika bezpośrednio z problemów bezpieczeństwa jakie powoduje ta technologia.
Web 2.0 to technologia, którą można określić jako wszelakie media społecznościowe, jak Facebook, Twitter czy YouTube, a także specjalizowane rozwiązania dla firm. Jak się okazuje, przedsiębiorstwa te widzą zalety płynące z Web 2.0, zwłaszcza jako generatora przychodów, jednak mają one ogromne obawy przed zagrożeniami jakie ona ze sobą niosą.
W badaniu przeprowadzonym przez McAfee wzięło udział ponad 1000 decydentów z firm znajdujących się w 17 krajach. Okazuje się, że 50% z nich niepokoi się o bezpieczeństwo związane z aplikacjami Web 2.0, takimi jak mikroblogi, platformy umożliwiające współpracę, pocztę elektroniczną dostępną przez przeglądarkę oraz narzędzia do współdzielenia informacji. Aż 60% z nich niepokoi się o możliwość utraty reputacji do jakiej może dojść po niewłaściwym użyciu technologii Web 2.0, a 60% z nich już odnotowało z tego tytułu straty sięgające średnio 2 milionów USD, gdzie łączne straty wynikające z incydentów w zakresie bezpieczeństwa w zeszłym roku sięgnęły ponad 1.1 miliarda dolarów.
Najwięcej firm decydujących się na tą technologię można znaleźć w Brazylii, Hiszpanii a także w Indiach, zaś najmniej w Kanadzie, Australii, Stanach Zjednoczonych oraz w Wielkiej Brytanii. W krajach, gdzie najwięcej firm decyduje się na tą technologię, jej poziom akceptacji wynosi aż 90%. 75% firm uważa, że nowe technologie Web 2.0 dały im nowe przychody, a 40% mówiło o zwiększeniu produktywności.
Wiele firm woli blokować aplikacje Web 2.0 zamiast wdrożyć politykę regulującą ich wykorzystanie. Aż 13% firm na świecie blokuje je całkowicie, zaś 81% ogranicza ich możliwości w przynajmniej jednym narzędziu w obawie o bezpieczeństwo. Co ciekawe, jedna trzecia nie wprowadziła żadnej polityki w zakresie mediów społecznościowych. Spośród 66% firm posiadających taką politykę, 71% z nich stosuje tutaj rozwiązania techniczne, aby móc kontrolować przestrzeganie zasad.
Źródło: Informacja prasowa |