Grupa europejskich naukowców stworzyła mikroprocesor, który działa w sposób analogiczny do ludzkiego mózgu, tylko w jego wersji miniaturowej. Chip ten składa się z 50 tysięcy neuronów i 50 milionów połączeń synaptycznych.
Według Karlheinz Meyera, neurofizyka z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech, chip działa gorzej od rzeczywistych funkcji mózgu, ale zasady pracy zostały przeniesione poprawnie. Twierdzi on także, że 50 tysięcy neuronów ma zdolności poznawcze gorsze nawet od myszy.
"Nie chcemy próbować zastąpić ludzkiego mózgu. Naszym zadaniem było odtworzenie struktury mózgu w technologii komputerowej. Takie podejście pozwala z jednej strony lepiej zrozumieć ludzki mózg, a z drugiej strony toruje drogę dla wielu procesorów, potrafiącymi zarządzać wieloma tysiącami strumieni danych" powiedział Karlheinz.
Poprzednio w ramach Fast Analog Computing with Emergent Transient States (FACETS), twórcy elektronicznego mózgu próbowali w projekcie Blue Brain, symulować mózg superkomputerem, na wielu tysiącach procesorów. Wykorzystywali oni przy tym wielką bazę danych z informacjami na temat prawdziwego ludzkiego mózgu.
W przeciwieństwie do tamtego projektu, teraz postanowiono odtworzyć połączenia neuronów, tworząc krzemowy chip, będący w stanie symulować neurony i połączenia między nimi.
Typowe sieci neuronowe w mózgu mają setki składników, ale poszczególnych połączeń synaptycznych, wymaganych jest nie więcej jak 20. Jednakże do symulacji mózgu, wymaganych jest więcej połączeń synaptycznych. W tym momencie chip nie jest w stanie symulować sieci neuronowej i to będzie stanowiło kierunek dalszych prac.
Karlheinz mówi, że w niektórych przypadkach, neuron może być utożsamiany z poszczególnym tranzystorem, a to z kolei pozwala postrzegać procesor, jako prawdziwie równoległy system. "CPU jest zdolny do pracy 100 000 razy szybciej niż mózg, więc możemy symulować dobę aktywności mózgu w czasie jednej sekundy" dodaje.
Problemem w symulacji mózgu jest to, że procesor działa bardzo szybko, ale w jednym lub kilku kierunkach. Mózg natomiast działa wolniej, ale w trybie równoległym.
Karlheinz mówi, że aby prawdziwie symulować działanie pełnego mózgu, potrzeba kilka tysięcy procesorów tak, aby symulować ponad miliard neuronów oraz 10
13 synaps.
Źródło i foto:
http://www.cybersecurity.ru/