Dzisiaj bliżej przyjrzymy się mobilnemu routerowi rozszerzającemu istniejącą sieć Wi-Fi czy udostępniający Internet przewodowy za pomocą sieci bezprzewodowej.
Wygląd i wykonanieUrządzenie mobilne czyli o niewielkich wymiarach które możemy ze sobą zabrać bez konieczności pamiętania o dodatkowych przewodach czy zasilaczach. Wszystko „zapakowane” w jedną zgrabną kostkę o wymiarach 9 x 9 centymetrów. Wtyczki do gniazdka są wymienialne co pozwala korzystać niemal w każdym zakątku świata z urządzenia. Dodatkowo urządzenie jest przystosowane do sieci elektrycznej europejskiej oraz amerykańskiej. W przypadku, gdy nie posiadamy odpowiedniej końcówki urządzenie możemy uruchomić podłączając go do komputera za pomocą kabla USB.
Konstruktorzy urządzenia pomyśleli również o sprytnym zamontowaniu obrotowej antenki, którą swoimi wymiarami idealnie wpasowuje się w bok urządzenia.
Patrząc od góry mamy trzystanowy przełącznik, którym wskazujemy z jakiego źródła mamy dostęp do Internetu lub wyłączamy urządzenie. Od spodu znalazły się dwa porty LAN w tym jeden z nich dodatkowo jest portem WAN, port USB 2.0 i przycisk resetu. Z boku urządzenia znajduje się miejsce na wtyczkę zasilania, którą możemy zmienić w zależności podrodzaju gniazdka elektrycznego oraz port microUSB do zasilania routera z komputera. Po przeciwnej stronie znajduje się antenka a pod nią skrywają się diody LED informujące o stanie urządzenia.
Specyfikacja
Standard Wi-Fi | 802.11n, (300 Mbps), 2.4 GHz | Porty LAN | 2 x 10/100 Mbps (1 Internet/LAN i 1 LAN) | Porty USB | 1 x USB 2.0 1 x micro USB | Bezpieczeństwo | szyfrowanie WPA/WPA2-PSK oraz WEP WPS PIN Firewall SPI oraz NAT Ochrona przed atakami DoS | Wymiary | 86.5 mm x 86.2 mm x 32 mm | Waga | 161 g | Cena | około 150 złotych |
KonfiguracjaNa początek na routerze określamy z jakiego źródła chcemy rozsyłać dalej sieć Internet. Kolejnym krokiem jest przejście na stronę http://routerlogin.net na której znajduje się konfiguracja routera.
Od razu jesteśmy przenoszeni do zakładki gdzie możemy skonfigurować połączenie z Internetem w dwóch krokach. Pierwszym jest wybranie sieci dostępowej, którą chcemy rozszerzyć a następny jest podanie hasła do niej. Router po zapisaniu ustawień łączy się automatycznie w wybranym urządzeniem.
W menu routera oprócz ustawienia połączenia z Internetem możemy skonfigurować sieć Wi-Fi łącznie z szybkim połączeniem WPS. Wśród ustawień sieci Wi-Fi możemy zmienić standard siec b/g/n rodzaj szyfrowania oraz zmienić standardowe hasło i SSID na własne.
Router posiada również informację jakie urządzenia aktualnie są do niego podłączone.
W zakładce ReadySHARE widnieją dane z urządzenia podpiętego do portu USB. Podłączając do portu drukarkę możemy dzięki routerowi tworzymy wirtualną drukarkę sieciową z której mogą korzystać wszyscy podpięci do naszej sieci. Aby móc wydrukować dokument przez sieć należy posiadać zainstalowane sterowniki do drukarki oraz oprogramowanie NETGEAR USB Control Center.
Pomimo niewielkich wymiarów i mobilnego charakteru router daje nam wiele opcji konfiguracji z trybie zaawansowanym. Urządzenie pozwala na konfigurację połączenia WPS, zarządzanie udostępnionymi plikami oraz udostępnianie portów podłączonym urządzeniom. Użytkownik może ustawić harmonogram pracy urządzenia, a nawet wysyłanie na własną pocztę e-mail raportów z urządzenia.
Moc urządzeniaRouter NETGERA Trek posiada niewielką obrotową antenkę, która w pomieszczeniu generuje sygnał o mocy --40 dB. W pokoju obok sygnał miał moc -55dB a piętro niżej moc sygnału spadła do -70dB. Biorąc pod uwagę niewielką antenę to wynik testu zaskakuje pozytywnie gdyż generowany sygnał jest silny w obrębie piętra w domu.
PodsumowanieNETGEAR Trek choć niepozorny kryje w sobie wiele użytecznych funkcji, które spotykamy w większych odpowiednikach. Jego konfiguracja nie powinna przysporzyć kłopotów nawet laikowi a zmiany w konfiguracji są niezwykle łatwe i szybkie do wykonania. Niewielkie urządzenie oferuje usługi znane z większych rozwiązań jak dzielenie plików z urządzenia przenośnego, udostępnianie sieciowi drukarki Czu zaawansowana konfiguracja połączenia. Router Trek spełnia wszystkie wymogu mobilności w zestawie otrzymujemy wszystkie wtyczki do gniazd elektrycznych a dodatkowo router może być zasilany z komputera poprzez kabel USB. Wszystkie te cech sprawiają, że router NETGEAR Trek PR2000 otrzymuje naszą rekomendację.
Plusy
+ zewnętrzna antena
+ zasilanie sieciowe lub z micro USB
+ szybka konfiguracja
+ port USB
Minusy
- spore wymiary
Wszelkie prawa zastrzeżone, HotFix.pl 2014 |