Firma Panda Security opublikowała listę najciekawszych wirusów, które pojawiły się w drugiej połowie 2008 roku.
1. P2PShared.U – robak w hamburgerze
Robak rozprzestrzeniał się poprzez pocztę email. W temacie wiadomości zapisane było"McDonalds wishes you Merry Christmas!/McDonalds życzy Wesołych Świąt". W wiadomości oferowano kupon na darmowy posiłek w sieci McDonalds, jednak w rzeczywistości pobrany kupon zawierał zwykłego robaka.
2. Agent.JEN– fałszywy posłaniec
Podobnie tutaj, otrzymywaliśmy mail z informacją pochodzącą od firmy UPC. Jednak ten posłaniec, w załączniku zawierał trojana, który natychmiastowo rozpoczynał kopiowanie innych szkodników.
3. Banbra.FXT - nakaz sądowy
Tutaj z kolei można było otrzymać wiadomość typu "Czy kierowca Formuły 1 Fernando Alonso miał wypadek?" Odsyłacz miał prowadzić do materiału wideo, jednak jak to zazwyczaj bywa, prowadził on do trojana, który zajmował się kradzieżą danych bankowych.
4. Sinowal.VTJ - wirus, który skarży się na wirusy
Tutaj z kolei, użytkownik otrzymywał wiadomość, że to on przesłał komuś wirusy, a cała sprawa może zostać doniesiona na policję. W załączniku miał się natomiast znajdować dowód na poparcie tych słów. Jednak znajdował się w nim nie dowód, trojan Sinowal VTJ.
5. BatGen.D - hiszpański szef kuchni
Kod specjalizujący się w tworzeniu najróżniejszego złośliwego oprogramowania był rozpowszechniany za pośrednictwem pliku o nazwie "personalcake.bat". Użytkownik miał za zadanie nadać własną nazwę ciastku. Otrzymywał on wiadomość "selecciona el nombre del pastel", czyli "Wybierz nazwę ciastka".
6. Aidreden.A - makabryczny wróżbita
Szkodnik po zainfekowaniu komputera wyświetlał komunikat "Umrzesz w przyszłym miesiącu". Wyświetlane okno zawierało także przycisk z przyciskiem OK i jak donosi Panda Security, wielu wybrało właśnie tą opcję.
7. Banker.LLN - prezydent elekt
Robak był rozprzestrzeniany w pliku o nazwie barackobama.exe z ikonką flagi USA. Zawierał on trojana wyłudzającego dane bankowe.
8. Banbra.GDB - brazylijska policja
Tutaj nadawcą wiadomości miała być brazylijska policja. W treści można było się dowiedzieć, że dany komputer służy do nielegalnej działalności. Znajdowało się tu zaproszenie do pobrania raportu zawierającego odpowiednie dowody. Uruchomienie załącznika powodowało infekcję komputera trojanem kradnącym dane bankowe.
9. Spammer.AKE - niebezpieczny przyjaciel
Przenoszony drogą poczty elektronicznej robak. Wiadomość zawierała stwierdzenia o miłości i przyjaźni. Zainfekowany komputer był dalej wykorzystywany do rozsyłania spamu.
Źródło:
www.pspolska.pl