Logowanie
 Należy bewzględnie uważać na usługi geolokalizacji
Należy bewzględnie uważać na usługi geolokalizacji
W dzisiejszej modzie aplikacji mobilnych na szczyt wysuwają się wszelkie usługi lokalizacji LBS (Location-Based Services). Mogą one być wprawdzie ciekawe ale i szalenie niebezpieczne informuje nas Kaspersky Lab w swojej informacji prasowej.

Coraz to bowiem częściej dochodzi do niechcianych, a czasami do zabawnych sytuacji. Przykładem może być historia pewnego analityka właśnie z Kaspersky Lab, który na konferencji RSA w San Francisco zauważył, że na Facebooku, pojawiła się informacja jakoby zdołał on odwiedzić Berlin, DisneyLand i Florydę w zaledwie dwie minuty. Niby nic takiego, ale to już wskazuje na niedokładność GPS i informacji jakie publikują komórki na tym portalu społecznościowym.

Inny uczestnik tej samej konferencji również zauważył, że w drodze na konferencję poleciał do Disnaylandu. Teraz biedak siedział zastanawiając się jak wytłumaczy szefowi, że przebywa tam a nie na poważnej konferencji.

Te historie pokazują też jak wiele informacji jesteśmy obecnie o sobie w stanie ujawnić. Prawdopodobnie jest to chwilowa moda, może nie, zobaczymy. Kiedyś na pytanie "Gdzie jesteś" podawało się zaledwie informacje o miejscowości. Teraz idzie wiadomość SMS z dokładną lokalizacją, nawet do kilku metrów. Czy to nie za dużo?

Wiadomo jest, że w przypadku osób w pracy sytuacja może być inna ale czy osobom prywatnym jest to potrzebne. Kiedyś lokalizowaniem zajmowały się tylko organy ścigania i wywiad. Teraz usługami lokalizacji mogą interesować się także pracodawcy, gdzie pracownik otrzyma służbową komórkę, aby szef mógł wiedzieć gdzie ten się znajduje podczas podróży służbowej. A tak, a propo, to takie śledzenie może zostać wykorzystane w sporach sądowych, więc uważajmy.

Ale bywają też sytuacje bardzo niebezpieczne, a nawet tragiczne. Niedawno poprzez opublikowanie informacji na Facebooku i Google Maps doszło do porwania i morderstwa.

"Można powiedzieć, że to są skrajne sytuacje, a analitycy zagrożeń cierpią na paranoję" - mówi Aleksander Gostiew, ekspert z Kaspersky Lab. "Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuację, gdy małżeństwo śledzi nawzajem swoje ruchy i kończy się to kłótnią lub rozwodem. A jeśli pracodawca zobaczy, że jego pracownik przebywa w Disneylandzie, jak w przytoczonym na wstępie przypadku, trudno będzie zrzucić winę na Billa Clintona. Wzrost popularności usług opartych na lokalizacji może wkrótce doprowadzić do tak poważnych problemów z ochroną życia prywatnego, że w porównaniu z nim wszystkie poprzednie będą wydawały się naprawdę błahe".
Poleć znajomym:
Poprzedni

Nowy NAS D-Link ShareCenter Shadow (DNS-325)
Następny

150 tysięcy użytkowników Gmail straciło konta
 Reklama
 Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
 Dodaj komentarz
Dla wszystkich komentarzy wymagana jest ich akceptacja przez moderatora.

Nick:



AntyBOT (dla niezalogowanych): Napisz słowo hotfix wielkimi literami



 Artykuły
Polecany artykuł


Jak walczyć z pobieraczkiem? Jak odstąpić od umowy? O tym w artykule.
 Ostatnie komentarze
gryPrzez: Maciak Plock [dnia: Apr 03, 2020]
wynik jest wysoko w google, przy...
gryPrzez: MAMBA [dnia: Mar 24, 2020]
Warning: Only 61104 of 61105 MBy...
gryPrzez: Random32 [dnia: Mar 18, 2020]
Witam, u mnie na polskim Window...
gryPrzez: muffintodebil [dnia: Mar 04, 2020]
aha gosicu to niezly jestes zaaw...
gryPrzez: Maciek [dnia: Feb 20, 2020]
2 karty 512 kupione na allegro: ...
gryPrzez: xd [dnia: Feb 05, 2020]
zrobiłem sposób Vin/7 na dziesią...
gryPrzez: gtremik [dnia: Jan 25, 2020]
Dzięki seba86mu :) Działa
gryPrzez: Mirek [dnia: Jan 22, 2020]
A jest rozwiązanie dla Windowsa 10?
 Gry
Polecany artykuł


Quake

Klasyk FPS w wersji flash.
 Programy
Polecany artykuł


Tapin Radio Darmowa aplikacja służąca do słuchania i nagrywania radia internetowego
 Recenzje
Polecana recenzja


Sleeping Dogs
Policjant pod przykrywką rozpracowuje Triadę.
 Facebook