Wygląda na to, że nanotechnologie coraz bardziej wkraczają do medycyny i wkrótce pomogą ratować ludzkie życie. Przykładowo, grupa rosyjskich naukowców odkryła, że nanocząsteczki oraz komórki macierzyste są w stanie walczyć z miażdżycą.
Na corocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologów, uznania udzielono grupie naukowców z Jekaterynburga. Ich doświadczenie wykazało, że są oni w stanie uporać się z powstawaniem blaszek miażdżycowych.
Do zniszczenie tych osadów, które zatykają naczynia krwionośne, użyto nanotechnologii i komórek macierzystych wyizolowanych z tkanek szpiku kostnego dorosłego osobnika. Przenikają one do serca świni i są nagrzewane światłem lasera dopóki nie spalą powstałych złogów. Rezultat tego jest prawie natychmiastowy. Liczba blaszek miażdżycowych na ścianie naczynia serca spadła o około 30%. W ciągu 6 miesięcy ich ilość spadła o 57%.
Szef badań z Państwowej Akademii Medycznej na Uralu, Alexander Kharlamov powiedział, że jest to technologia leczenia, która ma szanse zaistnieć w przyszłości. Niestety nie jest ona w stanie zapobiegać tworzeniu się zarostów naczyń ale pomaga przywrócić i odnowić część z nich. Metoda ta jest w całości w stanie zastąpić dzisiaj stosowaną angioplastykę czyli niechirurgiczne przepychanie przez ściany naczyń złogów miażdżycowych.
Źródło: ruformator |