Tajwańska korporacja Topower, raczej mało znany producent sprzętu komputerowego na polskim rynku we wszystkich wentylatorach dostępnych w asortymencie firmy stosuje łożyska typu NanoTek Bearing. Myślę, że warto zaprezentować technologię tych łożysk, ponieważ znacząco różnią się one od powszechnie stosowanych.
Wentylatory z wirnikami opartymi na konwencjonalnych łożyskach kulkowych i ślizgowych pracują stabilnie zwykle do temperatury 60°C. W tych warunkach dochodzi do rozszerzalności termicznej elementów łożyska oraz do znaczącej zmiany właściwości ślizgowych smarów w nich stosowanych. Smar po prostu wysycha. W łożyskach typu NanoTek smar nie jest stosowany, z kolei samo łożysko przechodzi rygorystyczne badania, wręcz katorgi pracując ciągle w temperaturze 100°C przez 4 godziny. Wał łożyska NanoTek posiada niezwykle niski współczynnik rozszerzalności termicznej, przez co spisuje się znakomicie w ekstremalnych warunkach temperaturowych.
Z racji specjalnej konstrukcji i barku smaru, łożysko NanoTek przystosowane jest także do bezawaryjnej pracy pod wodą. Jego konstrukcja złożona z kilku oddzielnych elementów oraz odłączalnego przewodu zasilania pozwala na rozbiórkę wentylatora na części pierwsze, wymycie ich pod bieżącą wodą, po czym po złożeniu produkt zdolny jest do dalszej pracy.
Wentylatory oparte na łożyskach NanoTek cechuje niebywała żywotność do 120,000 godzin, co jest wynikiem nawet o 50,000 godzin wyższym w porównaniu do konwencjonalnych wentylatorów. NanoTek to także wysoka kultura pracy. Hałas generowany przez wirnik jest niższy od 17dB(A), a wydajność w przypadku wentylatora 120 milimetrowego przy 1000 obr./minutę wynosi 75 m
3/godzinę.
Źródło:
Topower