Naukowcy z Uniwersytetu Missouri w Stanach Zjednoczonych opracowali baterię nuklearną wielkością przekraczająca nieznacznie monetę o nominale 5 groszy.
Bateria wykorzystuje naładowane cząsteczki pochodzące z rozpadu promieniotwórczego, które odpowiednio zebrane wytwarzają prąd elektryczny. Obecnie takowe baterie stosowane są w branży wojskowej, kosmicznej, do zasilania systemów podwodnych czy satelitów, lecz ich gabaryty są kilkadziesiąt razy większe od tej stworzonej przez naukowców z Missouri. Inżynierowie stwierdzają, że żywotność baterii nuklearnych jest nawet o milion razy dłuższa od standardowych baterii, co oznacza, że takowe baterie są w stanie utrzymać energię nawet o kilkaset lat dłużej.
Równocześnie Jae Kwon Wan, głównodowodzący zespołem badawczym nad miniaturowymi bateriami jądrowymi zapewnia, że wykorzystywanie materiałów promieniotwórczych do produkcji baterii jest całkowicie bezpieczne dla standardowych warunków ich eksploatacji. Ludzie słysząc słowo "nuklearny" lub "jądrowy" mają negatywne skojarzenia, lecz w tym przypadku takie przekonania są złudne.
Celem prowadzonych obecnie badań jest stworzenie baterii miniaturowych rozmiarów, których funkcjonalność można by wykorzystać w mikro i nano układach mechanicznych (Mems - Micro Electro-Mechanical Systems, Nems - Nano Electro-Mechanical Systems).
Źródło:
BBC