Inżynierowie z Uniwersytetu Stanforda opracowali technologię zwiększającą możliwości dzisiejszych sieci bezprzewodowych jednocześnie poprawiając ich niezawodność oraz wydajność.
Naukowcy postanowili zaproponować rozszerzenie full-duplex, dzięki czemu para nadajnik-odbiornik są jednocześnie w stanie wysyłać i odbierać dane. Obecnie większość sieci działa w trybie jednostronnym.
Naukowcy twierdzą, że ich technologia może być realizowana nie tylko w sieciach WiFi ale również w sieciach komórkowych. Według twórców, nowa technologia nie przewiduje jednak zwiększenia prędkości pobierania i wysyłania danych. Oznacza to zatem, że jeśli obecnie sieć przesyła dane z prędkością 54 Mbps to ta prędkość zostanie zachowana. Ich propozycja polega na otworzeniu drugiego kanału transmisji, aby zapewnić nieprzerwany odbiór transmisji i vice versa. Teraz dane są przesyłane w jedną stronę, a dopiero później w drugą. Dzieje się to jednak na tyle szybko, że użytkownik nie zauważa tego faktu.
W przyszłym miesiącu w Stanford obiecali stworzyć odpowiedni sprzęt do badań. Ich technologia ma działać na tych samych częstotliwościach co obecnie, a jedyną różnicą jest dodatkowa antena. Latem zamierzają pokazać pierwszy produkt handlowy.
Z technicznego punktu widzenia zapewnienie dwukierunkowej transmisji na dwóch różnych kanałach nie jest niczym problematycznym. Samo wprowadzenie tego pomysłu w życie może zagwarantować prędkość przesyłania danych, gdzie nie trzeba będzie ponawiać ich transmisji. Kolejnym plusem jest możliwość zmniejszenia mocy promieniowania sieci ponieważ nie dochodzi do mieszania sygnału w jednym kanale transmisji. Jednocześnie sieć taka może połączyć wielu użytkowników jednocześnie, a cały zakres częstotliwości może być podzielony na wielu użytkowników.
Źródło: http://www.cybersecurity.ru/ |