Grupa naukowców z kilku uniwersytetów stworzyła pierwszy tranzystor, który składa się z pojedynczej cząsteczki. Nad projektem pracowali naukowcy z Uniwersytetu Yale w USA i koreańscy inżynierowie z Politechniki Ganji.
Naukowcy wykazali, że cząsteczka benzenu umieszczona na złotym kontakcie może zachowywać się dokładnie jak tranzystor krzemowy. W ramach doświadczeń naukowcom udało się zmieniać stany energetyczne pojedynczej cząsteczki, zmieniając poziom napięcia na złotym kontakcie. W zależności od ilości prądu przechodzącego przez cząsteczkę jej stan zmienia się.
"To jakby unosić piłkę w górę i w dół. Tylko w naszym przypadku piłka to stan elektryczny molekuły. W wyniku doświadczeń udało się nam ustalić idealny rozmiar "góry", a także minimalny stan do ustalenia parametrów elektrycznych przechodzących przez molekułę-tranzystor" - mówi Mark Read, profesor w Instytucie Nauk Stosowanych na Uniwersytecie Yale.
Nowe odkrycia naukowców bazuje na pracy profesora Read sprzed 19 lat, któremu pierwszemu na świecie udało się kontrolować za pomocą różnych manipulatorów pojedynczą cząsteczkę. Po tym odkryciu naukowcom udało się nie tylko kontrolować cząsteczkę, ale również "zobaczyć" co się dzieje wewnątrz nich.
"Fakt, że byliśmy w stanie kontrolować elektryczne kontakty w takich maleńkich skalach, aż do pojedynczej molekuły, mówi o tym, że podobne opracowanie w przyszłości zostaną wykorzystane w przemyśle i elektronice. Sfery zastosowania sięgają od wykorzystanie do nanolekarst do zastosowania w mikroprocesorach przyszłości" mówi profesor Read.
Naukowcy twierdzą, że praca z molekularnymi tranzystorami znacznie się różni od konwencjonalnego tranzystora, podobnie ich wielkość jest znacznie mniejsza od molekuł. Niemniej jednak wszyscy inżynierowi zgadzają się, że przyszłość elektroniki to Molecular computing.
"Obecnie pracujemy nad nową generacją układów scalonych, które będą obejmować molekularne tranzystory. Być może praca nad nową technologią potrwają jeszcze kilka lat, ale prace są już w toku" - mówi profesor Read.
Źródło: cybersecurity.ru/ |