Nvidia przedstawiła architekturę Fermi, przeznaczoną zarówno dla zwykłych obliczeń graficznych, jak i do informatyki gospodarczej. Chip ten zawiera 3 miliardy tranzystorów, co czyni go najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem ze wszystkich linii produktów.
Do teraz, Nvidia specjalizowała się w produkcji procesorów graficznych dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Około roku temu firma zaprezentowała profesjonalne rozwiązanie Tesla oraz mobilne Tegra, co wykraczało poza tradycyjne wykorzystanie GPU. We wrześniu ATI Technologies rozpoczęło dostawę najnowszych układów graficznych, zawierających 2.15 miliarda tranzystorów.
Sun Hung Chen, naczelny NVidii, powiedział o Fermi: "Fermi opiera się na całkowicie nowej konstrukcji, która czyni go nie tylko układem graficznym, ale i rozwiązaniem dla szerokiego zakresu przetwarzania równoległego".
Według inżynierów, Fermi przyda się w wielu sytuacjach. Będzie tutaj możliwe uzyskanie nawet ośmiokrotnego przyspieszenia w stosunku do tradycyjnych GPU. "Podwójnej precyzji system arytmetyki będzie przydatny w liniowych obliczeniach numerycznych, fizyce kwantowej i chemii. Ponadto, Fermi to także szereg narzędzi do przyspieszania programów dla C++". "Dzięki Fermi, będzie można przeprowadzać długie i złożone obliczenia w czasie niemal rzeczywistym", dodał Hung.
Z technicznego punktu widzenia, Fermi stanowi 512 centrów komputerowych (CUDA-core), zorganizowanych w 16 strumieniowych multiprocesorów, po 32 rdzenie każdy. Dodatkowo Fermi będzie korzystał z bardzo szybkich pamięci GDDR5 z szyną 384 bit, a sam dostęp do pamięci będzie w pełni 64 bitowy.
Dokładna data wydania Fermiego nie jest znana, jednak według optymistycznego scenariusza, nastąpi to w pierwszym kwartale 2010 roku.
Źródło:
cybersecurity