Według raportów firmy Symantec, producenta jednego z najbardziej cenionych oprogramowań antywirusowych na rynku od lipca 2008 do czerwca bieżącego roku 43,000,000 użytkowników na całym świecie padło ofiarą szkodliwego oprogramowania typu "scareware".
Scareware to fałszywe oprogramowanie podszywające się pod aplikacje antywirusowe bądź programy naprawiające w 100% rzekomo wykryte w systemie operacyjnym błędy i nieprawidłowości, przykładowo w zabezpieczeniach czy przeglądarce internetowej. Przechadzając się w Internecie natrafiamy na komunikat o wykrytych nieprawidłowościach i nakłaniani jesteśmy do instalacji programu, który w cudowny sposób naprawi wszystkie nasze problemy. W rzeczywistości to Scareware mający na celu wyłudzenie od nieświadomego użytkownika pieniądze poprzez zakup tegoż programu, bądź dokonanie wpłaty średnio w wysokości do 60 funtów brytyjskich przed rozpoczęciem skanowania w poszukiwaniu błędów.
Po instalacji oprogramowanie jest zdolne także do przechwytywania poufnych danych użytkownika, w tym loginów, haseł, numerów kart kredytowych itp. Dotychczas firma Symantec zidentyfikowała 250 odmian oprogramowania Scareware, a osoby niosące korzyść z funkcjonowania takich programów zarabiają rocznie około 750,000 funtów.
Con Mallon, Symantec:
"Straty z działań oprogramowania są ogromne. Tracisz nie tylko własne, ciężko zarobione pieniądze, ale również możesz paść ofiarą przechwycenia niezwykle cennych danych osobowych, w tym danych do logowania w różnych serwisach czy portalach bankowych. Często osoby bezpośrednio przechwytujące takowe dane są w efekcie jedynie pośrednikami i sprzedają za grube pieniądze przejęte dane osobom, które w odpowiedni sposób je wykorzystają, czerpiąc z tego jeszcze większe środki."
Aplikacja Scareware posiada jeszcze jedną funkcjonalność. Może być ona zdolna do zablokowania dostępu do niektórych zasobów systemu, na przykład do "Moich dokumentów". Przy próbie wejścia do folderu użytkownik informowany jest o konieczności uiszczenia stosownej opłaty, po czym w zamian otrzyma dostęp do dokumentów. To wyłudzanie okupu.
To kuriozalne, ale w przeciągu 12 miesięcy ponad 40,000,000 użytkowników nabrało się na funkcjonalność fałszywego oprogramowania Scareware.
Źródło:
BBC